Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

13.11.2017
Czyta się kilka minut
7–13 listopada
O

Od rzeczy

„Nie jesteśmy rasistami, jesteśmy rasowymi separatystami” – powiedział w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” (na okładce pisma widnieje hasło o „Molestowaniu – nowej obsesji”, z nadtytułem „Lewacy znów wpadli w amok”) rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej, Mateusz Pławski. – Naszym zdaniem jedna rasa nie jest lepsza od drugiej, ale każda jest inna, zamieszkuje inny kontynent”. Zapytany przez dziennikarza „Polityki” o rasistowskie hasła Marszu Niepodległości szef MSW Mariusz Błaszczak odpowiedział: „Wiadomo, jaką opcję ideologiczną pan prezentuje”.

Mikromania

„Francuzom zapłacono, Żydom zapłacono, wielu innym narodom zapłacono za straty, które ponieśli w II wojnie światowej, Polakom nie, i to przyjmowanie tego faktu jako oczywistego to jest element tej mikromanii narodowej, tego kompleksu, który nam wmawiano” – powiedział Jarosław Kaczyński podczas krakowskiego przemówienia z okazji Święta Niepodległości.

Nasze ulice

Wojewoda mazowiecki na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej zdecydował o zmianie nazw warszawskich ulic: Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego oraz Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa. Inicjatywa wojewody była tzw. zarządzeniem zastępczym, bo wcześniej samorząd stolicy uznał, że dotychczasowi patroni mieszczą się w kanonie wspólnej historii kraju.

Lampa

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą korzystania z solariów osobom poniżej 18. roku życia.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]