Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

13.11.2017
Czyta się kilka minut
7–13 listopada
O

Od rzeczy

„Nie jesteśmy rasistami, jesteśmy rasowymi separatystami” – powiedział w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” (na okładce pisma widnieje hasło o „Molestowaniu – nowej obsesji”, z nadtytułem „Lewacy znów wpadli w amok”) rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej, Mateusz Pławski. – Naszym zdaniem jedna rasa nie jest lepsza od drugiej, ale każda jest inna, zamieszkuje inny kontynent”. Zapytany przez dziennikarza „Polityki” o rasistowskie hasła Marszu Niepodległości szef MSW Mariusz Błaszczak odpowiedział: „Wiadomo, jaką opcję ideologiczną pan prezentuje”.

Mikromania

„Francuzom zapłacono, Żydom zapłacono, wielu innym narodom zapłacono za straty, które ponieśli w II wojnie światowej, Polakom nie, i to przyjmowanie tego faktu jako oczywistego to jest element tej mikromanii narodowej, tego kompleksu, który nam wmawiano” – powiedział Jarosław Kaczyński podczas krakowskiego przemówienia z okazji Święta Niepodległości.

Nasze ulice

Wojewoda mazowiecki na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej zdecydował o zmianie nazw warszawskich ulic: Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego oraz Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa. Inicjatywa wojewody była tzw. zarządzeniem zastępczym, bo wcześniej samorząd stolicy uznał, że dotychczasowi patroni mieszczą się w kanonie wspólnej historii kraju.

Lampa

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą korzystania z solariów osobom poniżej 18. roku życia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]