Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

22.08.2022
Czyta się kilka minut
16–22 sierpnia
A

ARESZT

Nikaraguański reżim Daniela Ortegi zamknął niepokornego biskupa diecezji Matagalpa, Rolanda Joségo Álvareza, w areszcie domowym w stolicy Managui. Jego współpracownicy trafili do więzienia El Chipote, w którym torturowani są przeciwnicy dyktatury. Zaniepokojenie sytuacją w Nikaragui wyraził papież Franciszek.

ZOBOWIĄZANIE

Amerykańscy jezuici nie wywiązują się z obietnicy utworzenia funduszu dla potomków niewolników sprzedanych w XIX w. z intencją ratowania jezuickiego Uniwersytetu Georgetown. W marcu 2021 r. jezuici zobowiązali się zebrać 100 mln dolarów. Działacz Stowarzyszenia Potomków Joseph Stewart ostrzegł, że instytucja ta może zerwać współpracę z zakonem.

PUSTELNIA

Biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił w Drochlinie drugą pustelnię w diecezji kieleckiej, zbudowaną przez pustelniczkę-nowicjuszkę Agatę. Kandydatka będzie się zajmowała pisaniem ikon i drobnym rękodziełem niekolidującym z życiem pustelniczym.

WYRÓŻNIENIE

Pochodzący z Chorzowa były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Antoni Piechniczek został laureatem nagrody „Lux ex Silesia”. Wyróżnienie przyznawane jest przez metropolitę katowickiego za trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]