Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

23.05.2022
Czyta się kilka minut
17–23 maja
R

REALIZM

„Ukraina musi się bronić, a do tego potrzebuje pomocy, w tym wojskowej” – powiedział sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. Relacji z Państwami abp Paul Gallagher, podsumowując swoją 5-dniową wizytę w Ukrainie. Watykański „minister spraw zagranicznych” m.in. modlił się w miejscu masowego grobu zamordowanych przez Rosjan cywilów w Buczy.

EXODUS

Według ukraińskiego portalu informacyjnego RISU, w wyniku agresji Rosji do autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy przeszło już 239 parafii z podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

REWOLUCJA

Decyzją papieża bracia nie-kapłani będą mogli zostać przeorami lub prowincjałami w Instytutach Życia Konsekrowanego lub Stowarzyszeniach Życia Apostolskiego. Dotychczas prawo kanoniczne nie zezwalało, by duchowni podlegali władzy osób nieposiadających święceń.

SKRUCHA

Abp Heiner Koch publicznie przeprosił za dyskryminację homoseksualistów w Kościele. Zdaniem arcybiskupa Berlina homofobia była „bezbożną linią kościelnej tradycji” . Hierarcha zapowiedział, że w każdej parafii archidiecezji mianowany zostanie komisarz do przeciwdziałania takiej dyskryminacji.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]