Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

15.04.2022
Czyta się kilka minut
12-18 kwietnia
T

TRYBUNAŁ

Około 200 księży Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego zaapelowało do patriarchów starożytnych Kościołów wschodnich, by powołali „międzynarodowy trybunał kościelny”, który mógłby osądzić patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla za głoszenie heretyckiej doktryny „russkiego miru” i wspieranie agresji na Ukrainę. Taki trybunał w 1666 r. pozbawił urzędu patriarchę moskiewskiego Nikona.

LIST

Wyrażając zaniepokojenie niemiecką Drogą Synodalną „Braterski list otwarty” do biskupów w Niemczech wystosowało 74 hierarchów z czterech kontynentów – w tym kardynałowie George Pell z Australii, Francis Arinze z Nigerii, Wilfrid Napier z RPA i Raymond Burke z USA. Biskupi obawiają się, że lokalne Kościoły „zarażą się” niemieckimi reformami.

NOMINACJA

Papież mianował członkiem Papieskiej Akademii Nauk profesora Uniwersytetu Chicago Zeresenaya Alemsegeda. Etiopski paleoantropolog zasłynął odkryciem w 2000 r. w Dikika w Etiopii najbardziej kompletnego szkieletu ludzkiego przodka – datowanej na 3,3 mln lat trzyletniej samicy z gatunku Australopithecus afarensis, nazwanej „najstarszym dzieckiem świata” lub „dzieckiem Lucy” (od nazwy innego słynnego szkieletu tego gatunku).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]