Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

07.03.2022
Czyta się kilka minut
1–7 marca
B

BUNT

„Uważaliśmy Cię za ojca, a niektórzy nawet za wielkiego mistrza i Ojca, ale okazałeś się gorszy niż ojczym. Bóg będzie twoim sędzią” – napisali księża prawosławni Patriarchatu Moskiewskiego w Ukrainie do Cyryla, patriarchy Moskwy i całej Rusi. Już pięć eparchii (diecezji) tego Kościoła przestało wymieniać w czasie liturgii jego imię. Tymczasem na rozpoczęcie prawosławnego Wielkiego Postu patriarcha Cyryl usprawiedliwiał atak Rosji na Ukrainę organizowanymi tam paradami równości. (O Cyrylu pisze w dziale Wiara Anna Łabuszewska.)

WDZIĘCZNOŚĆ

„Wy, jako pierwsi, wsparliście Ukrainę, otwierając swoje granice, swoje serca i drzwi swoich domów dla Ukraińców uciekających przed wojną. (...) Jestem Wam głęboko wdzięczny i z serca Wam błogosławię!” – dziękował Franciszek Polakom podczas audiencji środowej. Jako jego wysłannicy na Ukrainę jadą przez Polskę kard. Konrad Krajewski i przez Węgry kard. Michael Czerny.

OJCOSTWO

Watykan wprowadza trzy dni płatnego urlopu dla ojców po urodzeniu dziecka. Zatrudnieni w Państwie Watykańskim ojcowie będą je mogli przyjmować kolejno lub z przerwami w ciągu 30 pierwszych dni życia dziecka. Urlop ten dotyczy również ojców adopcyjnych lub zastępczych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]