Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

24.01.2022
Czyta się kilka minut
18–24 stycznia
P

PRZEŚLADOWANIA

Według szacunków Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” od 20 mln do 360 mln wzrosła w ubiegłym roku liczba prześladowanych na świecie chrześcijan. Na liście państw najbardziej dla chrześcijan niebezpiecznych Afganistan wyprzedził Koreę Północną.

TYTUŁ

Żyjący w II wieku św. Ireneusz z Lyonu otrzymał tytuł doktora Kościoła. Papież napisał w dekrecie, że będzie mu przysługiwał tytuł doktora jedności. „Pochodzący ze Wschodu, sprawował swoją posługę biskupią na Zachodzie: był duchowym i teologicznym pomostem między chrześcijanami Wschodu i Zachodu” – wyjaśnił.

OBRZĘD

W Niedzielę Słowa Bożego papież po raz pierwszy w specjalnym obrzędzie ustanowił lektorów i katechistów. Wśród tych ostatnich znalazł się Polak ze Zgierza – Jacek Kralkowski (na zdjęciu). W ogłoszonym w ubiegłym roku dokumencie Franciszek umożliwił udzielanie posług lektora także kobietom i rozszerzył zadania duszpasterskie katechistów.

POMOC

Franciszek przekazał 100 tys. euro na rzecz grup migrantów, którzy utknęli między Polską a Białorusią oraz na pomoc dla Caritas Polska w związku z kryzysem migracyjnym na granicy obu krajów – poinformowała Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]