Kościół w skrócie
Kościół w skrócie
SŁOWO
„Zdajemy sobie sprawę z niewielkiego zainteresowania Dniem Judaizmu w polskich parafiach, ale nie chciejmy się tym zamartwiać. (...) Bogu wystarczy niewielka liczba wyznawców, by mógł zrealizować swój podyktowany miłością plan” – napisał przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski w „Słowie na 25. Dzień Judaizmu”.
WYROK
Sąd Okręgowy w Płocku odrzucił apelację dotyczącą wyroku tamtejszego Sądu Rejonowego z marca 2021 r., uniewinniającego trzy kobiety, które w 2019 r. rozlepiały w tym mieście wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Sąd uznał, że wizerunek ten „nie jest wulgarny ani poniżający” i nie podżega do nienawiści.
SZOPKA
Nietypową szopkę można zobaczyć w tym roku w kościele benedyktynów w Tyńcu. Nie ma w niej żłóbka, św. Józefa ani zwierząt. Przedstawia kobiecą postać trzymającą na kolanach dziecko. Jej gest oraz układ szat nawiązuje do Piety Michała Anioła.
KAPITUŁA
W krakowskim klasztorze dominikanów 24 stycznia rozpocznie się kapituła polskiej prowincji zakonu. Jak się można spodziewać, władze zakonu zostaną na niej rozliczone z zaniedbań, które ujawnił raport niezależnej komisji badającej przestępstwa seksualne dominikanina Pawła M.
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]