Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

27.12.2021
Czyta się kilka minut
P

PAŃSTWOWY DATEK

W nowym roku kwota przeznaczona na Fundusz Kościelny osiągnie rekordową wielkość 192 mln zł. Przed dojściem do władzy Zjednoczonej Prawicy kwota ta oscylowała wokół 100 mln zł. W latach 2011-13 biskupi w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu negocjowali zamianę uzależniającej od władzy anachronicznej formuły funduszu na bardziej nowoczesny procentowy odpis od podatku deklarowany przez podatników. Od negocjacji jednak odstąpiono.

KOLĘDA INACZEJ

Z powodu kolejnej fali pandemicznej tradycyjna wizyta duszpasterska „od drzwi do drzwi” znów będzie rzadkością. Biskupi zalecają organizowanie spotkań kolędowych w kościołach albo przesunięcie kolędy na wiosnę. Księża będą mogli odwiedzać parafian tylko na wyraźne ich zaproszenie. Biskup elbląski dopowiada, że ksiądz powinien być zaszczepiony i posiadać paszport covidowy, a wobec jego braku wierni mogą odmówić spotkania.

DYWANY KWIATOWE

Tradycja układania dywanów kwiatowych na trasie procesji Bożego Ciała w Spycimierzu (ale także w innych polskich miejscowościach: w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce) po wielu latach starań została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]