Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

23.08.2021
Czyta się kilka minut
17–23 Sierpnia
P

PROTEST

Stała Misja Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie wypowiedziała się przeciwko automatyzacji i stosowaniu sztucznej inteligencji w uzbrojeniu. Watykan uważa, że osoba ludzka jest niezastępowalna w ocenie celowości i skutków operacji militarnych, natomiast automatyczne systemy broni, wyposażone w zdolność samosterowania i samoprogramowania, pozostawiają duży margines nieprzewidywalności.

POMOC

„Magazyn Kontakt” – czasopismo lewicy katolickiej związanej z warszawskim KIK – ogłosił akcję #KontaktZUchodźcami. Przez tydzień (23-29 sierpnia) cały dochód z prenumeraty i sprzedaży pisma trafi do Inicjatywy Chlebem i Solą wspierającej uchodźców w Polsce. „Nie możemy bezczynnie patrzeć, gdy ludziom uciekającym przed wojną i będącym narzędziem w rozgrywkach satrapów odmawia się podstawowej pomocy” – wyjaśnia redaktor naczelny Ignacy Dudkiewicz.

ODKRYCIE

W trakcie demontażu ołtarza w kościele św. Małgorzaty w Graboszewie koło Wrześni konserwatorzy odsłonili gotyckie polichromie pochodzące prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku, co rzuca nowe światło na czas powstania świątyni, szacowany dotąd na drugą połowę XVI wieku. Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków malowidła reprezentują wysoki poziom artystyczny.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]