Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

29.03.2021
Czyta się kilka minut
23–26 marca
K

KOBIETA W WATYKANIE

Siostra Alessandra Smerilli (na zdjęciu) została nowym podsekretarzem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Włoska salezjanka ma 47 lat i dwa doktoraty z ekonomii. Wykłada ekonomię polityczną na Papieskim Wydziale Nauk Pedagogicznych Auxilium w Rzymie. Należy do watykańskiej komisji ds. COVID-19. Uważa, że patrzenie „na świat tylko jednym [męskim] okiem nie daje poprawnego obrazu”.

STATYSTYKI NADUŻYĆ

Legioniści Chrystusa opublikowali listę członków zgromadzenia, którzy w latach 1941–2020 dopuścili się wykorzystywania seksualnego małoletnich. W ciągu 70 lat było 170 ofiar 27 duchownych. Dokument jest częścią „drogi odnowy”, podjętej 10 lat temu przez zgromadzenie w wyniku ujawnienia nadużyć seksualnych, których dopuścił się jego założyciel, o. Marcial Maciel Degollado (1920–2008). On sam odpowiada za 60 przypadków wykorzystywania seksualnego.

KS. SZOSTEK WYRÓŻNIONY

Były asystent Karola Wojtyły, a potem jego następca w Katedrze Etyki KUL oraz były rektor tej uczelni ks. Andrzej Szostek został honorowym obywatelem Lublina. Tytuł jest wyrazem uznania dla zasług profesora w budowaniu międzynarodowego prestiżu tego miasta jako ośrodka akademickiego, społecznego i wielokulturowego.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]