Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

13.07.2020
Czyta się kilka minut
6 – 12 lipca
s. Maria Schlackl / DIECEZJA LINZ
A

Austria

Salwatorianka i inicjatorka stowarzyszenia Solwodi Austria, s. Maria Schlackl skrytykowała otwarcie w Austrii od 1 lipca domów publicznych. Jej zdaniem taki krok podczas trwającej pandemii zmusza osoby świadczące usługi seksualne do podejmowania większego ryzyka dla zdrowia. „Każdy, kto mówi o dobrowolności, jest cyniczny wobec kobiet w systemie przymusu i wyzysku” – uważa zakonnica. Istniejące od 2010 r. stowarzyszenie Solwodi Austria pomaga ofiarom wykorzystywania seksualnego.

Niemcy

Biskup Trewiru Stephan Ackermann powołał komisję historyków do zbadania procesu beatyfikacyjnego założyciela Ruchu Szensztackiego, o. Josefa Kentenicha. Po otwarciu przez Franciszka archiwów z czasów Piusa XII, w oparciu o znalezione tam materiały historyczka Kościoła Alexandra von Teuffenbach napisała artykuł, w którym oskarżyła Kentenicha o manipulację, nadużycia władzy i przemoc seksualną wobec kobiet. Jego proces beatyfikacyjny został otwarty w 1975 r.

Turcja

„Myślę o Hagii Sophii i jestem bardzo zasmucony” – powiedział papież podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”, komentując decyzję prezydenta Turcji Recepa Erdoğana o przekształceniu w meczet świątyni Hagia Sophia w Stambule, która do tej pory funkcjonowała jako muzeum. Decyzja wywołała protesty na całym świecie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]