Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

04.05.2020
Czyta się kilka minut
20 kwietnia – 4 maja
L

LITURGIA POD LUPĄ

Kongregacja Nauki Wiary rozesłała do przewodniczących episkopatów list, w którym prosi o informacje na temat stosowania w praktyce motu proprio Benedykta XVI „Summorum Pontificum” z 2007 r., ułatwiającego sprawowanie mszy według mszału sprzed reformy liturgicznej. Pytania kwestionariusza dotyczą np. tego, czy liturgia przedsoborowa jest sprawowana w diecezji z powodu rzeczywistej potrzeby duszpasterskiej. Środowiska tradycjonalistów obawiają się, że Franciszek zamierza ograniczyć dostęp do tzw. mszy trydenckiej.

NOWA FUNDACJA

Franciszek powołał do życia Fundację Watykańską Jana Pawła I. Jej celem będzie pogłębianie wiedzy na temat postaci, myśli i nauczania Albina Lucianiego, który został wybrany papieżem 26 sierpnia 1978 r. i sprawował urząd przez zaledwie 33 dni (zmarł 28 września). Prezesem fundacji został sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, a jego zastępczynią – Stefania Falasca, włoska dziennikarka, wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego Lucianiego, nazwanego papieżem uśmiechu.

WYRÓŻNIENIE

Lubelscy radni przyznali o. Ludwikowi Wiśniewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublina. Znany dominikanin został wyróżniony, gdyż „przez lata swojej posługi kapłańskiej i społecznej stał się autorytetem wielu środowisk, duchowym przewodnikiem, który odegrał ważną rolę w życiu zawodowym i społecznym wielu Polaków, w tym Lublinian”. Naszemu autorowi serdecznie gratulujemy!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]