Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

30.03.2020
Czyta się kilka minut
24–30 marca
B

BEZPIECZEŃSTWO PAPIEŻA

Franciszek i jego współpracownicy nie mają koronawirusa – wykazały badania przeprowadzone po tym, jak jeden z mieszkańców Domu św. Marty okazał się nosicielem. Budynek zdezynfekowano. W sumie w Watykanie testy przeprowadzono 170 osobom, a sześć dało wynik pozytywny. Obowiązują podwyższone środki bezpieczeństwa: papież odprawia poranną mszę w kaplicy jedynie przy współudziale swoich sekretarzy, posiłki spożywa oddzielnie. Niezbędne spotkania odbywają się w Pałacu Apostolskim z zachowaniem odpowiedniej odległości między papieżem a gośćmi.

LICZBA KATOLIKÓW

O 75 mln osób wzrosła liczba katolików od 2013 r. do 2018 r. – wynika z najnowszego Rocznika Statystycznego Kościoła opublikowanego w Watykanie. Katolików pod koniec 2018 r. było 1 miliard 329 milionów, co stanowi 18 proc. ludności świata. W tym okresie spadła liczba księży diecezjalnych i zakonnych o 0,3 proc. oraz zakonników i zakonnic po 8 proc. Wzrosła natomiast liczba biskupów o 3,9 proc. (pod koniec 2018 r. było ich 5377) oraz diakonów stałych o prawie 10 proc.

BANER NA KOŚCIELE

Kilkunastometrowy baner z napisem „Tęsknimy za Wami” zawisł na wieży kościoła parafii św. Ottona w Szczecinie. „Kochani nasi! Nie martwcie się: my też jeszcze nie rozumiemy wszystkiego, co się dzieje! Staramy się jednak odnaleźć w tej nowej sytuacji” – napisali księża na stronie internetowej, zapraszając parafian na spotkania online.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]