Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

23.03.2020
Czyta się kilka minut
16 – 22 marca
Z

Z powodu pandemii

Ponieważ Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin, obrzędy będą sprawowane bez ludzi – ogłosiła Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Msza Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana z pominięciem obrzędu umycia nóg oraz procesji. Podczas Wigilii Paschalnej celebransi pominą rozpalanie ogniska oraz procesję, a liturgię chrztu ograniczą do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Mimo pandemii

Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zdecydował, że mimo epidemii „wszystkie nabożeństwa należy odprawiać zgodnie z wielkopostnym harmonogramem”. Biskupi stwierdzili, że „św. Eucharystia jest źródłem życia, zdrowia duszy i ciała, wobec której żadna choroba nie ma mocy”, i przypomnieli słowa Chrystusa skierowane do apostołów: „W imię Moje (...) żmije będą brali do rąk i nawet gdyby pili truciznę, nic im nie zaszkodzi (...) kłaść będą ręce na chorych i uleczą ich”.

Zakon zamiast polityki

38-letni wicegubernator stanu Waszyngton, Cyrus Habib, ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję, gdyż wstępuje do jezuitów. Jego rodzice wyemigrowali z Iranu do USA. Trzykrotnie zmagał się z rakiem – gdy miał 8 lat, choroba odebrała mu wzrok. Na katolicyzm nawrócił się podczas studiów w Oksfordzie po spotkaniu z byłym generałem dominikanów Timothym Radcliffe’em. „Doszedłem do wniosku, że (...) sprostanie wyzwaniom, przed którymi stoi nasz kraj, będzie wymagało czegoś więcej niż tylko kształtowania polityki” – tłumaczył.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]