Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

27.01.2020
Czyta się kilka minut
20 – 26 stycznia
N

Niemoralna wojna

Zabójstwo irańskiego generała Kasema Sulejmaniego narusza tradycyjne kryteria wojny sprawiedliwej, dlatego nie jest „moralnie usprawiedliwione” – głosi oświadczenie amerykańskich etyków reprezentujących religie monoteistyczne (chrześcijaństwa, islamu i judaizmu). Wśród sygnatariuszy znalazło się pięciu katolickich teologów.

Wymiana kadry

Konserwatysta kierujący archidiecezją Filadelfii abp Charles Chaput podał się do dymisji po osiągnięciu 75. roku życia. Papież mianował na jego miejsce 58-letniego biskupa Cleveland Nelsona J. Pereza (na zdj.), nazywanego przez komentatorów „człowiekiem Franciszka”. Perez jest potomkiem imigrantów kubańskich. Kieruje w amerykańskim episkopacie Komisją ds. Różnorodności Kulturowej (wcześniej kierował Podkomisją ds. Latynosów). W rozmowie z Reuterem nowy arcybiskup Filadelfii powiedział, że „Kościół amerykański przez sto lat był głównie »Irlandczykiem«. Ta era minęła”. Blisko 20 mln amerykańskich Latynosów określa się jako katolicy.

Śniadanie u arcybiskupa

Pierwszymi osobami, które spotkał arcybiskup Salzburga Franz Lackner podczas porannego spaceru po salzburskiej starówce 21 stycznia, byli pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego sprzątający ulice. Rozpoczęta wówczas rozmowa skończyła się tym, że 13 pracowników komunalnych zjadło śniadanie w pałacu arcybiskupim. Abp Lackner chciał w ten sposób podziękować za utrzymywanie czystości w mieście i pracę o wczesnej porze.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]