Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

28.10.2019
Czyta się kilka minut
24–27 października
P

PRYMAS

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie – ogłosił kard. Kazimierz Nycz. W 2017 r. Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót prymasa, w październiku br. ogłoszono dekret o cudzie. Dotyczy kobiety uzdrowionej w 1989 r. z nowotworu tarczycy.

MOSTY

„Nagroda nie jest klamrą zwieńczającą dorobek całego życia, ale jest uznaniem dla pani dotychczasowej postawy i działań” – powiedział Andrzej Wielowieyski do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podczas wręczenia nagrody „Pontifici – Budowniczemu Mostów”, przyznawanej przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej „za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich”.

BAZYLIKA

Archeolodzy ogłosili wyniki trzyletnich badań w Bet Szemesz niedaleko Jerozolimy: odkryto wielką bizantyjską bazylikę z czasów Justyniana Wielkiego (527–565), poświęconą niezidentyfikowanemu męczennikowi. Kościół składał się z trzech naw, zdobiły go mozaiki przedstawiające rośliny, zwierzęta i wzory geometryczne. W drugiej poł. VI wieku został rozbudowany dzięki darowiznom cesarza Tyberiusza II, co uwiecznia mozaika z bizantyjskim orłem cesarskim.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]