Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

01.07.2019
Czyta się kilka minut
25 czerwca – 1 lipca
R

RELIKWIE DLA PRAWOSŁAWNYCH

„Podczas modlitwy przyszła mi taka myśl: ja już nie mieszkam w Pałacu Apostolskim, nigdy nie używam tej kaplicy, nigdy tu nie odprawiam mszy św. Mamy relikwie św. Piotra w bazylice, więc po co jeszcze tutaj te relikwie. Będzie lepiej, jak będą one w Konstantynopolu”. Tak – według relacji metropolity Hilariona – Franciszek tłumaczył przekazanie relikwii św. Piotra z prywatnej kaplicy papieskiej delegacji prawosławnego Patriarchatu Konstantynopola.

SYMBOLICZNA NOMINACJA

Jest pierwszą czarnoskórą kobietą mianowaną biskupem w Kościele anglikańskim. 58-letnia urodzona na Jamajce dr Rose Hudson-Wilkin otrzymała nominację na biskupa Dover. BBC określiła nominację jako „symbolicznie istotny moment dla Kościoła anglikańskiego”. Jak dodano, jedynie 7,7 proc. osób otrzymujących w tym Kościele święcenia kapłańskie wywodzi się z mniejszości etnicznych, a aż 94,8 proc. osób na pozycjach biskupich, archidiakońskich i kanoników to biali Brytyjczycy.

OSOBY LGBT W KOŚCIELE

„Odpowiadamy za język, którym mówiono i mówi się o osobach LGBT, za działania, jakie były podejmowane, za przymuszanie do terapii konwersyjnej. Znane są nawet sytuacje, że w skrajnych przypadkach osoby LGBT skutecznie targnęły się na własne życie. Ludzie Kościoła powinni za to przeprosić” – mówi dominikanin o. Andrzej Kuśmierski w „Magazynie Kontakt”. Rozmowa z nieformalnym duszpasterzem osób LGBT ukazała się w bloku tekstów poświęconych trudnej sytuacji takich osób w Kościele.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]