Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

27.05.2019
Czyta się kilka minut
21–27 maja
Ś

ŚWIĘCENIA

Specjalnej dyspensy udzielił papież Franciszek Michałowi Łosowi ze zgromadzenia orionistów: dzięki temu chory na raka kleryk 24 maja, po złożeniu ślubów zakonnych (czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i szczególnej wierności papieżowi ), mógł przyjąć jednocześnie święcenia diakonatu i prezbiteratu. Bp Marek Solarczyk po zakończeniu ceremonii ukląkł przy szpitalnym łóżku i poprosił o błogosławieństwo; w prezencie ofiarował ks. Łosowi ornat, w którym odprawiał mszę podczas ŚDM w Panamie.

SZACUNEK?

Uczestnicy Marszu Równości w Gdańsku 25 maja sparodiowali procesję Bożego Ciała: szli za planszą przedstawiającą ukoronowaną waginę wpisaną w serce. Na transparentach niesiono hasła wzywające m.in. do równości i szacunku oraz głoszące, że „Miłość może tylko łączyć”.

BRACIA

„Modlitwa chrześcijańska rodzi się z odwagi wzywania Boga pod imieniem »Ojcze« – mówił Franciszek w katechezie kończącej cykl o Modlitwie Pańskiej. – Jezus objawia nam Ojca i obdarza nas zażyłością z Nim. Modlitwa musi być natarczywa, a przede wszystkim musi pamiętać o braciach, zwłaszcza wówczas, gdy nasze relacje z nimi są trudne, bo »kiedy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie co przeciw komu« (Mk 11, 25)” – przypomniał papież.

ŚLEDZTWO

Prokuratura rzymska wszczęła śledztwo w sprawie czynu kard. Konrada Krajewskiego, który 11 maja przywrócił dostawy prądu do budynku nielegalnie zajmowanego przez bezdomnych. Doniesienie złożył dostawca energii. Tymczasem kard. Krajewski tak tłumaczył swoją decyzję 17 maja w krakowskim Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów: „To jest rzecz związana z Ewangelią. Mówię wam to, bo sam bym tego nie zrobił. Sam nie zszedłbym do podziemi, bo to są pomieszczenia wysokiego napięcia. Tam wielu zginęło, przestawiając korki. Kiedy jesteśmy pod wpływem Ducha Świętego, nic nas nie obchodzi”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]