Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

06.05.2019
Czyta się kilka minut
20 kwietnia – 6 maja
P

PAPIEŻ W BUŁGARII I MACEDONII

5 i 6 maja Franciszek przebywał w Bułgarii, gdzie spotkał się m.in. z grupą uchodźców (w kraju tym przebywa obecnie ponad 2 tys. uciekinierów z Syrii i Iraku), odprawił mszę w Sofii dla 12 tys. katolików oraz modlił się o pokój z ­wyznawcami różnych religii. Podczas spotkania z prawosławną hierarchią papież mówił o ranach w relacjach między chrześcijanami, które przyrównał do ran Chrystusa. „Jeśli uznając nasze niedostatki zanurzymy się w Jego ranach miłości, będziemy mogli odkryć na nowo radość przebaczenia i zasmakować dnia, w którym z Bożą pomocą będziemy mogli celebrować tajemnicę paschalną przy tym samym ołtarzu” – powiedział Franciszek. 7 maja papież odwiedzi Macedonię Północną.

PRZECIERANIE SZLAKU

Przyznawaną przez litewskiego Rzecznika Praw Obywatelskich Nagrodę na rzecz Równości i Różnorodności zwaną „Oscarem praw człowieka” otrzymał o. Evaldas Darulis. Franciszkanin z Prowincji św. Kazimierza założył pierwszą na Litwie katolicką grupę duchowego wsparcia dla osób LGBT+ i ich krewnych.

EKUMENICZNA SKARBNICA

Zdigitalizowane numery jednego z najważniejszych w Polsce periodyków ekumenicznych – „Studiów i Dokumentów Ekumenicznych” – znalazły się na nowej stronie ekumeniczne.pl. Wydawcą istniejącego od 1983 r. pisma jest od tego roku Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie.

KOBIETY NA WATYKAN

Według hiszpańskiego portalu „Religion Digital” papież planuje powierzyć kierowanie watykańskim Sekretariatem Spraw Gospodarczych Włoszce Claudii Ciocci, ekspertce gospodarczej. Zajęłaby ona miejsce skazanego za pedofilię kard. George’a Pella, który ustąpił 1 lipca 2017 r. Gdyby się te spekulacje potwierdziły, Ciocca byłaby pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]