Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

08.04.2019
Czyta się kilka minut
1 – 7 kwietnia
N

Niefortunna akcja

Inicjator palenia w gdańskiej parafii książek związanych z magią ks. Rafał Jarosiewicz przeprosił za to działanie i nazwał je niefortunnym. Wyjaśnił, że nie miało ono „charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie było też wymierzone w książki jako takie czy kulturę”. Jako niefortunną uznał także publikację fotografii ukazujących zniszczenie książek. (Wydarzenie komentuje w tym numerze abp Alfons Nossol w rozmowie w dziale Wiara.)

Pierwszy Afroamerykanin

Dotychczasowy arcybiskup Atlanty Wilton Gregory został nowym metropolitą Waszyngtonu. Zastąpił kard. Donalda Wuerla, który ustąpił ze stanowiska w październiku w związku z zarzutami o tuszowanie pedofilii. Jako przewodniczący amerykańskiego Episkopatu w latach 2001-04 Gregory dał się poznać jako zwolennik szybkiego wprowadzenia polityki „zero tolerancji”. „New York Times” zwraca uwagę, że Gregory będzie pierwszym Afroamerykaninem na tym stanowisku. W USA jest tylko ośmiu czarnoskórych biskupów na 441 wszystkich.

Konsternacja arcybiskupa

Podczas jednej z porannych mszy maltański arcybiskup Charles Scicluna ze zdziwieniem odstawił kielich, po czym podał go innemu duchownemu. „To whisky?” – zapytał. Okazało się, że wolontariusz, który przygotowywał mszę, przez pomyłkę wybrał złą butelkę z zakrystyjnej szafy. Do ważności Eucharystii wymagane jest użycie naturalnego wina z winogron.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]