Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

11.03.2019
Czyta się kilka minut
4 – 10 marca
P

Polska mizeria

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej rozesłało „niezbędnik” na temat ochrony nieletnich przed wykorzystaniem seksualnym w Kościele. W rozdziale przedstawiającym reakcje władz kościelnych na problem jedyną informacją z Polski jest… raport fundacji Nie Lękajcie Się, oskarżający polskich biskupów o bronienie przestępców, jedynym odnotowanym działaniem polskiego episkopatu jest zaś przyjęcie wytycznych.

Weganka i papież

Genesis Butler, 12-letnia aktywistka walcząca o prawa zwierząt, poprosiła papieża, aby w Wielkim Poście zrezygnował z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych. W odpowiedzi otrzymała błogosławieństwo Franciszka, jednak bez żadnej deklaracji na temat diety.

Mniej księży

Na koniec 2017 r. żyło 7,4 mld ludzi, w tym 1,313 mld katolików, co stanowi 17,7 proc. ogółu ludności Ziemi – podaje najnowszy Rocznik Statystyczny Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae). Prawie połowa katolików (48,5 proc.) zamieszkuje obie Ameryki, na drugim miejscu jest Europa – 21,8 proc. W porównaniu z rokiem 2016 liczba wiernych wzrosła o 1,1 proc. Największy przyrost odnotowały Afryka – o 2,5 proc. i Azja – o 1,5 proc., a najmniejszy Europa – 0,1 proc. Po raz pierwszy od 2010 r. stwierdzono spadek liczby kapłanów: w 2017 r. było ich 414 582, podczas gdy rok wcześniej – 414 969. Wzrosła natomiast liczba biskupów, diakonów stałych, misjonarzy świeckich i katechistów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]