Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

10.09.2018
Czyta się kilka minut
4 – 10 września
G

GROŹBY

W ramach przygotowań do nadania autokefalii prawosławia na Ukrainie – uniezależnienia go od Cerkwi rosyjskiej – patriarcha Konstantynopola Bartłomiej mianował dwóch egzarchów (swych przedstawicieli) dla tego kraju. Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Cerkwi rosyjskiej metropolita Hilarion zagroził w odpowiedzi, że Patriarchat Moskiewski zerwie więzy z Konstantynopolem, jeśli autokefalia się dokona.

PROPOZYCJE

Rada Prawdy, Sprawiedliwości i Uzdrowienia – utworzona w 2013 r. przez australijski ­Episkopat w odpowiedzi na zarzuty wykorzystywania nieletnich – postuluje wprowadzenie na stanowiskach kierowniczych w instytucjach kościelnych mechanizmu kwotowego, zwiększającego udział kobiet. Najniższy odsetek nadużyć zanotowano w diecezji Adelaide, gdzie najwięcej kobiet pełni funkcję wikariuszy biskupich (mających władzę nad duchowieństwem). Z kolei szwajcarski Episkopat chce wprowadzić w seminariach zajęcia z wychowania seksualnego i zamierza z urzędu informować policję o przypadkach nadużyć seksualnych.

REFLEKSJE

W Castel ­Gandolfo odbyło się doroczne ­spotkanie dawnych uczniów Josepha Ratzing­era. Na temat ­Benedykt XVI wybrał relacje Kościoła z państwem i społeczeństwem. „Zdaniem papieża seniora Kościół za bardzo dostosowuje się do świata, zamiast pozostać kreatywną mniejszością” – ujawnił koordynator „kręgu ­Ratzingera” ks. Stephan Horn (krąg powstał jeszcze w latach 70., gdy ­Ratzinger został arcybiskupem Monachium).

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]