Reklama

open eyes economic summit 2019

Kościół rozszczepiony

Kościół rozszczepiony

30.11.2003
Czyta się kilka minut
W świetle faktów opisanych przez Krzysztofa Burnetkę w tekście “Ciąg dalszy nie nastąpił" kolejny raz odżywa problem jakości polskiego przywiązania do tradycji i zakresu uznaniowości funkcjonariuszy państwa wobec, wydawałoby się, oczywistego łamania prawa. Może warto byłoby też zadać pytanie, czy hybryda anima naturaliter endeciana z homo oeconomicus to rzeczywiście najlepsza odpowiedź na głód osobowych wzorców dla Polaków u progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa?
M

Możemy pocieszać się opinią Szewacha Weissa, ambasadora Izraela w Polsce, że w Polsce być antysemitą to wstyd. Zwykła obserwacja szarej rzeczywistości podpowiada jednak, że poziom tolerancji wobec nienawiści do “starszych braci w wierze" z pewnością nie maleje.

Sprawa księgarni “Antyk" prowokuje też do postawienia pytań o ogólniejszym charakterze. Dlaczego za elementarną rzetelność urzędników w dalszym ciągu de facto odpowiadają w Polsce przedstawiciele czwartej władzy? Czy tylko z nonszalancji bierze się konsekwentne uchylanie się władz kościelnych od odpowiedzialności za rozmaite wybryki firmowane autorytetem Kościoła Powszechnego? A może polski katolicyzm skazany jest na wieczne rozszczepienie jaźni między społeczeństwem nieobojętnych i np. duchowością dominikańską, a syndromem oblężonych w twierdzy łowców Żyda?

MICHAŁ TYRPA (Kraków)

911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]