Reklama

Ładowanie...

Kościół mądry przed szkodą

Kościół mądry przed szkodą

05.09.2004
Czyta się kilka minut
W tekście “Milczenie nie jest złotem" (“TP" nr 33/04) Marek Zając podaje dziesięć przykazań dotyczących problemu pedofilii w Kościele. Brakuje jeszcze jednego, bardzo ważnego: Kościół w Polsce musi wypracować i podać do publicznej wiadomości oficjalne wskazówki w tej sprawie. Kościół irlandzki wydał tekst na ten temat, opracowany przez fachowców i podpisany przez biskupów (“Child Sexual Abuse: Framework for a Church Response", Dublin 1996), dopiero po wybuchu skandali. Dokument daje wskazówki, jak ludzie Kościoła mają podchodzić do tych bolesnych spraw, np. tworząc struktury zapobiegające kolejnym skandalom i troszcząc się o ofiary. Gdyby wydano go wcześniej, możliwe, że Kościół w Irlandii nie straciłby autorytetu. Niestety, stał się mądry dopiero po szkodzie. Czy Kościół w Polsce potrafi uczyć się na irlandzkich błędach i będzie mądry przed szkodą, wypracowując już teraz oficjalne wskazówki? Czas najwyższy, aby zmodyfikował znane przysłowie na: “Mądry Polak przed szkodą".
O

O. DAVID SULLIVAN, rektor WSD Misjonarzy Afryki w Lublinie

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]