Już za tydzień dodatek "Bezpieczne finanse"

W następną środę 24 kwietnia kolejny dodatek, pt. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ - oraz konkurs.

15.04.2013

Czyta się kilka minut

Polska jest krajem ludzi przedsiębiorczych, chcących pracować (i pracujących) na własną rękę i na własne ryzyko.



Tak to przynajmniej wygląda, jeśli się zajrzy do statystyk GUS. Według Urzędu w kraju działają prawie cztery miliony firm. W rzeczywistości, jak twierdzą eksperci, jest ich niespełna dwa miliony, gdyż GUS w swoich danych nie uwzględnia tego, że nie ma obowiązku wyrejestrowania z systemu REGON firmy, która zakończyła działalność. Mimo to na tle wielu europejskich państw Polska wyróżnia się, jeśli chodzi o liczbę małych i średnich firm.

W ostatnich latach rejestrowano rocznie blisko 300 tysięcy nowych firm, ale od kilku lat spada liczba rzeczywiście działających, gdyż ubywa co roku o kilkadziesiąt tysięcy więcej, niż powstaje nowych. Nadal jednak ponad 40 proc. młodych Polaków, w wieku 18-29 lat, deklaruje, że chciałoby prowadzić własną firmę. Większości z nowych firm, a także tysiącom (głównie młodych) ludzi, myślących o pracy na własny rachunek i ryzyko, potrzebna jest pomoc. Gdzie mają jej szukać? – odpowiada Bazyl Lipszyc.



Nikt nie lubi podatków. Ale jeśli przestaniemy je płacić, zapanuje chaos. Przestaną działać sądy, policja, zabraknie na emerytury, szkoły, szpitale. Z przeprowadzonych kilka lat temu badań opinii publicznej wynika, że ponad 90 proc. Polaków uważa oszustwa podatkowe za coś normalnego. Bez skrupułów zatrudniamy „na czarno” nianie, gosposie, robotników budowlanych. Sami też chętnie przyjmujemy fuchy płacone „do ręki”. Moi przedsiębiorczy znajomi często chwalą się, że wrzucili w koszty uzyskania przychodów komputer kupiony dziecku na komunię lub rachunek za kolację, którą zjedli z rodziną – pisze Ewa Wesołowska.



Dlaczego podatkowe doradztwo cieszy się w Polsce popularnością? Krzysztof Sobczak rozmawia z prof. Robertem Gwiazdowskim.



Podatkowe vademecum: co to są podatki, jakie są i dlaczego takie wysokie?


POLSKI SYSTEM BANKOWY ukazał się w nr. 4/2013.

JAK BEZPIECZNIE POŻYCZAĆ I OSZCZĘDZAĆ ukazał się w nr. 8/2013.

PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWE ukazał się w nr. 12/2013.


Zapraszamy do udziału w konkursie z wiedzy o finansach!


Już za tydzień, razem z publikacją czwartego odcinka cyklu „Bezpieczne finanse”, ogłosimy konkurs, w którym do wygrania będą atrakcyjne publikacje o ekonomii i przedsiębiorczości – m.in. bestsellerowa biografia Steva Jobsa wydana przez ZNAK!


JEŚLI:

czytasz dodatki „Bezpieczne finanse” na łamach „Tygodnika Powszechnego”

zaglądasz na stronę powszech.net/bezpieczne-finanse

chcesz sprawdzić swoją wiedzę z podstaw zarządzania finansami

TEN KONKURS JEST DLA CIEBIE!


Szczegóły w następnym, majówkowym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” – w kioskach od 24 kwietnia do 5 maja!

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2013