Reklama

Ładowanie...

Grób Czetwertyńskich

Grób Czetwertyńskich

11.01.2004
Czyta się kilka minut
Na Wołyniu, w miejscowości Kołki (dawny powiat łucki), znajdował się cmentarz rzymsko-katolicki, a na jego skraju - kwatera legionowa. Za władzy radzieckiej groby zrównano z ziemią. Pozostały ślady ok. 20 mogił legionowych i nieliczne szczątki nagrobków cywilnych. Fragment jednego zawiera inskrypcję o pochowanych tam małżonkach Światopełk-Czetwertyński. Ponieważ Komitet im. Aleksandra Sułkiewicza dla Odbudowy Cmentarzy Legionowych, do którego należę, zamierza przystąpić, na miarę posiadanych środków, do odbudowy kwatery legionowej, chcemy też uporządkować cały teren cmentarza, zebrać szczątki pomników i umieścić je wokół krzyża, wzniesionego już przez tamtejszą parafię prawosławną. W związku z tym prosimy urodzonych Czetwertyńskich o kontakt. Być może ich wola będzie sprzeczna z naszymi zamiarami.
W

WŁADYSŁAW BARAŃSKI, ul. Ciosnowska 64 95-100 Zgierz, woj. łódzkie

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]