Reklama

Granice pamięci

Granice pamięci

27.02.2006
Czyta się kilka minut
W miarę upływu czasu coraz trudniej jest mi rozstrzygnąć, czy należy opowiadać o tym, co się stało, kolejnym pokoleniom, których t a m nie było. Może lepiej, na ile to możliwe, zacisnąć usta.
C

Czy mamy moralne prawo, by zrzucać taki ciężar na ramiona tych, którzy przyjdą po nas? Czy wspomnienie o koszmarze zbliży do nas drugie i trzecie pokolenie? Czy skłoni młodszych od nas do empatii dla naszych cierpień, czy też wywoła w nich wstręt i odrazę? Czy dzielenie się męką i bólem z pokolenia na pokolenie przynosi ulgę, czy jedynie pogłębia cierpienie? Czy smutek oczyszcza, oświetla? A może przyzwyczaja do zła i, co gorsza, budzi pragnienie zemsty? Zemsty na kim? Na oprawcach? Złoczyńcach? Jeszcze trochę i nikogo spośród nich nie będzie wśród żyjących. Pragnienie zemsty na całym narodzie, na kolejnych pokoleniach potomków morderców?

Budujemy muzea, miejsca pamięci, pomniki. Zapisujemy historię, zbieramy i badamy dokumenty, ocalamy od zapomnienia imiona i nazwiska ofiar, powiększamy grono Sprawiedliwych, składamy hojne dary instytucjom pamięci w Izraelu...

3311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]