Reklama

Gdy rabin i biskup siedzą razem

Gdy rabin i biskup siedzą razem

22.01.2007
Czyta się kilka minut
"Tylko Bóg może nas wybawić - pod hasłem, pochodzącym z przemówienia Benedykta XVI w obozie w Auschwitz w maju 2006 r., obchodzono 17 stycznia X Dzień Judaizmu. Miejscem uroczystości centralnych było Trójmiasto.
T

Trwały od rana do późnego wieczora. Pierwszym punktem obchodów było otwarcie przez metropolitę gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha wystawy starodruków judaistycznych i chrześcijańskich. Uczniowie trzech gdańskich szkół średnich spotkali się z arcybiskupem i rabinem, pytając nie tylko o stosunki między chrześcijanami i Żydami, ale także o kryzys wiary wśród młodych. "Dla mnie jesteście »młodszymi braćmi w wierze«" - zapewnił Schudrich, wyjaśniając, że Talmud nie mówi, iż wszyscy muszą być Żydami. "Jeśli wszyscy poznamy, że jest jeden Bóg i to zmieni nasze życie na bardziej moralne, to już będzie dużo".

"Co to znaczy, że idziemy do nieba?" - takie pytanie stało się podstawą debaty teologa i rabina, w której wzięli udział Michael Schudrich i ks. Andrzej Luter. Obaj zwracali uwagę, że tylko Bóg jest sędzią, a...

4675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]