Reklama

Dzieci i czary

Dzieci i czary

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Jako przykład dobrej literatury Gabriele Kuby, w rozmowie “Winni czarodzieje" (“TP" nr 31/05), wymienia “Władcę Pierścieni" J.R.R. Tolkiena twierdząc, że “pokazuje walkę ludzkiej natury tak, by zwyciężyło dobro". Takiego podejścia jej zdaniem brakuje w “Harrym Potterze" J.K. Rowling, ponieważ Potter broni czarów, a czary dla autorki z założenia są złe. Pani Kuby w odniesieniu do treści książek Rowling nie rozróżnia “złych" i “dobrych" czarów, czyni to natomiast w odniesieniu do książek Tolkiena. A przecież Frodo nie pokonał zła utożsamianego z władcą Mordoru sam, ale m.in. dzięki pomocy elfów czy Gandalfa, które to postaci są niewątpliwie związane z magią.
K

Książki o przygodach Harry’ego Pottera przemycają wiele oczywistych wartości. Pomijając nawet fakt zwycięstwa dobra nad złem, pokazują, czym jest przyjaźń. W świecie, gdzie przewodnią ideą jest indywidualizm, kształtują poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka. Pokazują, że warto “inwestować" w związki międzyludzkie. Uzmysławiają, że to dobro i moralne działanie decydują o wartości człowieka, a nie jego siła czy pieniądze. Uczą też, że każdy popełnia błędy, ale jeśli tylko zechce, może je naprawić; uczą wybaczania. To tylko niektóre z wartości zawartych w treści książek o Potterze. Dla dzieci tego typu przesłanie jest o wiele bardziej czytelne, ponieważ stykają się właśnie z tego typu problemami i takie właśnie wartości potrafią przenieść do realnego świata. Natomiast świat magii i czarów jest jedynie tłem dla tego, co w książkach Rowling naprawdę istotne. Jednak tak barwnie opisany, ma wpływ na wyobraźnię dziecka, uczy go abstrakcyjnego myślenia.

KAJA NOWAKOWSKA (Opole)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]