Reklama

Dwa miliony nieszczęść

Dwa miliony nieszczęść

07.09.2013
Czyta się kilka minut
W zeszłym tygodniu padł kolejny rekord: na Bliskim Wschodzie są już dwa miliony uchodźców z Syrii.
T

Tymczasem rok temu, z początkiem września 2012 r., liczba Syryjczyków, którzy uciekli z kraju, przekroczyła 230 tysięcy. To znaczy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy kraj opuściło 1,8 miliona osób. A będzie więcej – alarmuje UNHCR, Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, i prosi społeczność międzynarodową o środki, aby wspomóc region w tym gigantycznym kryzysie uchodźczym.

Bo sąsiedzi Syrii nie dają już sobie rady. W Libanie jest 726 tys. Syryjczyków, w Jordanii – 519 tys., w Turcji – 463 tys., w Iraku – 171 tys., w Egipcie – ponad 111 tys. Liczby te rosną szybko, codziennie 5 tys. Syryjczyków opuszcza kraj.

Na razie kryzys uchodźczy wokół Syrii w niewielkim stopniu dotknął Europę. W 2012 r. w krajach Unii Syryjczycy złożyli tylko 24 tys. wniosków o azyl, a w pierwszym kwartale tego roku 8760. Nie mają jak dotrzeć do Europy. W zeszłym tygodniu Szwecja jako pierwszy...

1150

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]