Reklama

Ładowanie...

Drogi rozwoju

Drogi rozwoju

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Przez dwa dni, 17 i 18 czerwca, gościliśmy w Krakowie znamienitych uczestników Konferencji Krakowskiej zorganizowanej przez samorząd województwa małopolskiego wraz z Wyższą Szkołą Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu. To już trzecie nasze spotkanie i jestem pewien, że za rok zobaczymy się znowu, żeby dyskutować o problemach ważnych dla Polski i dla naszej małej ojczyzny - Małopolski.
S

Serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wzięli udział w tegorocznym spotkaniu. Lista znakomitych ekonomistów, socjologów, politologów oraz samorządowców świadczy o tym, że impreza, którą orga­-

nizujemy już od trzech lat, zyskała renomę.

Tegoroczne motto - "Polonia Quo Vadis" - zachęcało do dyskusji nad miejscem Polski w świecie, a zwłaszcza w Unii Europejskiej, w której radzimy sobie coraz lepiej. Rozmawialiśmy również na temat roli Małopolski na mapie Polski i Europy. Sądzę, że na pytanie postawione przez ekspertów podczas inspirującej dyskusji, czy my, Małopolanie, jesteśmy w stanie wykorzystać nasz potencjał, kreatywność i stać się regionem wiedzy i innowacji - należy odpowiedzieć twierdząco. Nie tylko umiejętnie sięgamy po unijne fundusze, przeznaczamy znaczące nakłady na inwestycje, ale również staramy się jak najlepiej wy-

korzystać nasz kapitał intelektualny i bogate dziedzictwo kulturowe, które jest naszym ogromnym skarbem.

Warto jednak nie tylko patrzeć na tabele i wskaźniki obrazujące wykorzystanie środków unijnych, wzrost gospodarczy, stopę bezrobocia, liczbę zarejestrowanych firm. Trzeba także wybiegać myślą w przyszłość, zastanawiać się, jak będziemy żyć za 10, a nawet 20 lat. I staramy się taką wizję nakreślić, pisząc Strategię Rozwoju Województwa na lata 2010-2020.

Warto dyskutować już teraz o tym, dokąd zmierzamy, gdyż po roku 2013 czeka nas nowa perspektywa finansowa, nowy budżet Unii Europejskiej na kolejne lata, być może znikną niektóre fundusze wspólnotowe, a inne zmienią swój charakter. Wspólnota Europejska będzie poszukiwać nowej drogi swojego rozwoju.

Jeśli nasz racjonalny głos w dyskusji o przyszłości Polski i Unii Europejskiej zostanie usłyszany, możemy mieć nadzieję, że będziemy mieć wpływ na to, w którym kierunku podążymy. Dlatego głęboko wierzę, że organizowanie takich spotkań, jak Konferencja Krakowska, ma sens.

MAREK NAWARA jest marszałkiem województwa małopolskiego.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]