Dobre sąsiedztwo

Podczas panelu dyskusyjnego „Polska–Niemcy. Partnerstwo w kulturze” eksperci z Polski i Niemiec podsumują dotychczasowe dokonania w dziedzinie wzajemnych wspólnych działań na rzecz kultury, w tym wymiany artystów i badaczy.

13.06.2016

Czyta się kilka minut

Ocenią też z perspektywy czasu, jak wypełniono jedno z postanowień podpisanego w 1991 r. traktatu, wskazujące na konieczność intensyfikacji i rozbudowy wymiany kulturalnej. Zaproponują działania, które należy podjąć w przyszłości. Spotkanie jest jednym z punktów obchodów jubileuszu MCK – aktywnego uczestnika międzynarodowej współpracy kulturalnej. Przygotowywane zostało we współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie. Spotkanie poprowadzi prof. Jacek Purchla. Kto weźmie udział w dyskusji?

Dr Andreas Lawaty – niemiecki historyk i slawista. Pracuje w Instytucie Historii Europy Środkowo-Wschodniej na uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen. W 2000 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem „Za zasługi dla rozwoju Uczelni” Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Nagrodą Naukową im. Adama Łysakowskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Thomas Schulz – polonista, teoretyk sztuki współczesnej i menedżer kultury, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kurator wielu wystaw artystycznych, zarządzał różnymi międzynarodowymi projektami kulturalnymi, wydawnictwami o sztuce i literaturze współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się problemami tożsamości, szczególnie regionów pogranicznych w Europie Środkowej. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce. Zajmuje się również plemienną sztuką afrykańską.

prof. dr hab. Robert Traba – specjalizuje się w historii Europy Środkowo-Wschodniej i Niemiec w XIX i XX wieku, a także badaniach polsko-niemieckiego pogranicza. Zajął się takimi zagadnieniami jak historia stosowana, otwarty regionalizm, krajobraz kulturowy, akulturacja oraz pamięć kulturowa. W 2006 r. powołany na dyrektora Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Objął też funkcję współprzewodniczącego Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Jest również fundatorem Fundacji Borussia, założycielem olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa Borussia i redaktorem kwartalnika „Borussia”.

Prof. dr hab. Janusz Węc – profesor zwyczajny nauk humanistycznych w zakresie historii powszechnej najnowszej i stosunków międzynarodowych. Kierownik Katedry Studiów nad Procesami Integracyjnymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ekspert Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i członek Team Europe, ekspert Instytutu Kościuszki. Członek Komisji Historycznej PAN, Oddział w Krakowie. Członek towarzystw naukowych: Internationale Vereinigung für Germanistik, Towarzystwo Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych, Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich, Stowarzyszenie Germanistów Polskich, Polskie Towarzystwo Historyczne. Autor ponad 200 publikacji naukowych wydanych w kraju i za granicą, w tym 17 monografii i syntez, na temat ustroju Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej, integracji europejskiej i pozaeuropejskiej, stosunków polsko-niemieckich, najnowszej historii Niemiec, a także niemieckiego systemu politycznego. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2016

Artykuł pochodzi z dodatku „Fenomen miasta: 25 lat MCK