Reklama

Ładowanie...

Czym Jest Gender?

Czym Jest Gender?

23.09.2013
Czyta się kilka minut
Mianem gender określa się interdyscyplinarną dziedzinę akademicką powstałą w latach 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych.
W

Wywodzi się z ruchów emancypacyjnych i feministycznych, głównie z tzw. feminizmu drugiej fali, który w latach 60. i 70. minionego stulecia mówił o równouprawnieniu na rynku pracy, seksualności, aborcji czy rozdziale między sferą prywatną a publiczną, głosząc, że „wszystko, co osobiste, jest polityczne”. Analiza z perspektywy gender dokonywana jest w obrębie wielu dziedzin naukowych: od kulturoznawstwa, filozofii, historii (także archeologii – gender archeology zajmuje się badaniem ról płciowych na podstawie źródeł archeologicznych), przez socjologię, psychologię, antropologię, po prawo (kwestie dyskryminacji) i ekonomię.
Głównym przedmiotem dociekań jest gender, czyli społeczno-kulturowa tożsamość płciowa – w uproszczeniu płeć kulturowa będąca czym innym niż płeć biologiczna (ang. sex). Wedle definicji Światowej Organizacji Zdrowia gender to „stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet”. Innymi słowy – jak stwierdziła Simone de Beauvoir – „nikt nie rodzi się kobietą, tylko się nią staje”. To społeczeństwo w procesie socjalizacji do roli płciowej uczy nas bycia kobietą lub mężczyzną i wszystkiego, co się z tym wiąże. Dzieje się to choćby w pozornie banalnych sytuacjach, jak kupno zabawki czy wybór koloru ubrania (dziewczynki dostają lalki i różowe bluzki, chłopcom daje się samochody i ubiera ich na niebiesko).
W ramach gender studies próbuje się także wyjaśniać, w jaki sposób płeć kulturowa i przypisane jej role społeczne są uwarunkowane przez płeć biologiczną. Te dociekania wyrosły z socjologii i psychoanalizy.
Gender studies obejmują nie tylko kwestie związane z analizą rzeczywistości z perspektywy feministycznej (tym zajmują się women’s studies), ale też men’s studies, dotyczące roli mężczyzny w kulturze, społeczeństwie i polityce, oraz LGBT studies, zajmujące się kulturowo-społecznymi aspektami innych orientacji seksualnych.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]