Conrad 2021: instrukcja obsługi

Tegoroczną przygodę festiwalową rozpoczynamy publikacją niniejszego numeru „Magazynu Conrad”, w którym prezentujemy hasło, ideę przewodnią oraz dwóch wybranych gości październikowej edycji. Z powodu niepewnej sytuacji pandemicznej podjęliśmy decyzję, że wydarzenia z programu głównego Festiwalu Conrada odbędą się w internecie w dniach 18–24 października. Zdalna formuła wydaje się rozwiązaniem najbardziej adekwatnym do warunków panujących nie tylko w Polsce, ale też w różnych częściach świata, z których pochodzą nasi goście. Cały program główny opublikujemy już w czerwcu.

Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa również wydarzenia towarzyszące, które ułożymy w kilka pasm, m.in. pasmo branżowe (Kongres Książki), pasmo dla dzieci, Word2Picture i pasmo filmowe. Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, wybrane spotkania z programu towarzyszącego – o którego szczegółach będziemy informować od lipca do października – odbędą się w trybie stacjonarnym z udziałem publiczności.

Ale to nie wszystko. Od maja do grudnia, raz w miesiącu (w ostatni czwartek), będziemy Państwu prezentować rozmowy online z wybitnymi pisarkami i pisarzami z całego świata. Za pośrednictwem tego cyklu wydarzeń dodatkowych chcemy umieścić tegoroczne idee festiwalowe w aktualnych i ważnych dla nas wszystkich kontekstach społecznych. Horyzont tych dyskusji – które poprowadzi dyrektor programowy Festiwalu Conrada Grzegorz Jankowicz – wyznaczy temat edycji 2021, czyli „Natura przyszłości”, w ich centrum zaś znajdzie się twórczość poszczególnych gości.

Zaczniemy od spotkania z JONATHANEM LEAREM, amerykańskim filozofem i psychoanalitykiem, z którym porozmawiamy o nadziei radykalnej – o tym, jak żyć i działać w świecie ogarniętym totalnym kryzysem. Gościnią drugiego spotkania będzie indyjska pisarka ARUNDHATI ROY, laureatka Nagrody Bookera za powieść „Bóg rzeczy małych”, aktywistka, z którą porozmawiamy o sytuacji w Indiach – o tym, jak przemiany społeczne i kulturowe dokonujące się w jej kraju wpłyną na sytuację geopolityczną świata. Następnych gości będziemy sukcesywnie zapowiadać w kolejnych miesiącach.

Wydarzenia z programu głównego i z cyklu dodatkowego będą dostępne na stronach facebookowych Festiwalu Conrada oraz „Tygodnika Powszechnego”, na kanale YouTube Krakowskiego Biura Festiwalowego i na platformie Play Kraków. Partnerami cyklu comiesięcznego są serwis Lubimyczytać.pl oraz Wydawnictwo Karakter, w którym na początku 2022 r. ukaże się książka zbierająca wszystkie rozmowy uzupełnione o materiały dodatkowe.

Zapraszamy Was serdecznie do udziału w tegorocznych wydarzeniach i zachęcamy do lektury książek naszych gości. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 18/2021

Podobne artykuły