Reklama

Co się kryje za czarnym kwadratem

Co się kryje za czarnym kwadratem

04.11.2019
Czyta się kilka minut
A

Anna Miśkowiec, II LO w Nowym Targu: W imieniu uczniów i swoim własnym chciałabym podziękować za niezwykłe doświadczenie, jakim była „Lekcja czytania obrazów” z Jakubem Woynarowskim [wydarzenie miało miejsce podczas Festiwalu Conrada, w ramach prowadzonej od lat przez Fundację Tygodnika Powszechnego akcji „Lekcje czytania” – red.]. Swoimi opiniami podzielili się też moi uczniowie. Oto dwa głosy.

Karina: „Tym razem nie omawialiśmy tekstu literackiego, a skupiliśmy się na obrazach przedstawiających np. czarny kwadrat, okno, części koła, tekst graficzny. Zabawa polegała na tym, że opowiadaliśmy, co widzimy na ekranie. Każdemu z nas przychodziły do głowy różne pomysły i interpretacje, którymi dzieliliśmy się na forum. To doświadczenie zainspirowało mnie do zwrócenia większej uwagi na obrazy, kształty i wszelkie inne elementy graficzne”.

Zuzia: „Udział w lekcji był doświadczeniem niezwykle ciekawym i inspirującym. Pan Woynarowski w fantastycznie przystępny sposób przedstawił nam informacje o sposobach przekazywania i odczytywania treści zawartych w nawet najprostszych formach graficznych. Mogliśmy przekonać się, jak różnorodne może być postrzeganie barw i kształtów zawierających w sobie niezwykłe historie, które to każdy z nas może opowiedzieć na swój sposób. Lekcja pokazała, jak można bawić się interpretacjami całkowicie abstrakcyjnych kształtów i jak wiele potrafi kryć się nawet za zwykłym czarnym kwadratem”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Co się kryje za czarnym kwadratem? Rosyjscy uczeni odkryli to kilka lat temu (wiem, brzmi jak żart, ale żartem nie jest). Podczas badań rentgenograficznych jednej z trzech wersji słynnego obrazu Malewicza ze zbiorów Galerii Tretiakowskiej, ujawniono pod warstwą czarnej farby umieszczony ręką artysty napis "Bitwa murzynów w ciemnej jaskini". Malewicz odgapił zresztą koncept od francuskiego satyryka Alphonse'a Allais, który oprócz "Murzynów" wymyślił całą serię obrazków typu "Pierwsza Komunia anemicznej dziewczynki w śniegu" (jak łatwo się domyślić, tym razem chodzi o biały prostokąt). Tylko niech Zuzia i Karina nie zrozumieją, że sztuka nowoczesna jest nic nie warta. Przeciwnie, jest wspaniałym źródłem inspiracji i przyjemności, tylko nie należy brać wszystkiego zbyt serio. ;) https://hyperallergic.com/253361/art-historian-finds-racist-joke-hidden-under-malevichs-black-square/
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]