Reklama

Budżet: zmiany tylko kosmetyczne

Budżet: zmiany tylko kosmetyczne

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Emocje towarzyszące tworzeniu budżetu są w Polsce niewspółmierne do tego, czym budżet w istocie jest: planem finansowym, obliczającym dochody i wydatki państwa, bez kluczowego znaczenia dla rozwoju gospodarczego. Ten zależy przede wszystkim od aktywności przedsiębiorców i zaangażowania zasobów pracy.
T

Temperatury komentarzy nie usprawiedliwia też skala zmian wprowadzonych do ustawy budżetowej - autorstwa jeszcze poprzedniego rządu - przez gabinet Marcinkiewicza. Dotyczą one 1-1,5 proc. wydatków państwa, np. tzw. becikowe ma kosztować 160 mln złotych, co stanowi ok. 0,07 proc. wydatków; wydłużone urlopy macierzyńskie i dożywianie uczniów - ok. 600 mln złotych (0,25 proc.). Również propozycje zwiększenia dochodów o 2-2,8 mld złotych i obcięcia wydatków na administrację o 0,5 mld złotych są wielkościami mieszczącymi się w granicach błędu statystycznego. Trudno porównać koszty tych zmian z dodatkowymi 200 mld złotych długu pozostawionymi przez dwie ostatnie ekipy.

By budżet miał niski poziom wydatków i obywał się bez deficytu, potrzeba zmian strukturalnych w polityce fiskalnej, monetarnej i budżetowej. Zmian, które sprawią, że obciążenia podatkowe staną się...

1988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]