Reklama

Bohaterką jest muzyka

Bohaterką jest muzyka

19.04.2013
Czyta się kilka minut
„Spotkajmy się w Łańcucie” – pod takim hasłem zapraszam Państwa do udziału w 52. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, którego organizatorem od ponad pół wieku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
T

Tradycje muzyczne łańcuckiej rezydencji magnackiej – jednej z najpiękniejszych w Europie – sięgają XVIII w. Jednym z ich świadectw jest przechowywany w zamkowej bibliotece półtoratysięczny zbiór muzykaliów, w tym cenne rękopisy oraz kolekcja instrumentów muzycznych. W 1961 r., z inicjatywy ówczesnego dyrektora Państwowej Filharmonii w Rzeszowie, Janusza Ambrosa, w sali balowej Muzeum – Zamku w Łańcucie zainaugurowano Dni Muzyki Kameralnej, które z czasem przekształcono w Festiwal o zasięgu międzynarodowym. Kolejnymi dyrektorami Festiwalu byli m.in.: Bogusław Kaczyński, Wergiliusz Gołąbek i Tadeusz Wojciechowski. Występowali tu: Stefania Woytowicz, Krystyna Szostek-Radkowa, Teresa Żylis-Gara, Katia Ricciarelli, Barbara Hendricks, Garrick Ohlsson, Grigorij Żyslin, Midori, Krzysztof Jakowicz, Adam Harasiewicz, Piotr Anderszewski, Grigorij Sokołow, Sharon Kam, Rafał Blechacz, Karol Teutsch, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Krzysztof Penderecki...
52. Muzyczny Festiwal w Łańcucie odbędzie się w dniach 17-25 maja, dzięki wsparciu finansowemu MKiDN, władz samorządowych województwa podkarpackiego oraz miast Rzeszowa i Łańcuta, a także wielu sponsorów. Mecenasem Festiwalu jest PGE – Polska Grupa Energetyczna. Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego objął Festiwal patronatem honorowym.
W tym roku na Festiwal złoży się 12 koncertów, które odbędą się w urokliwych miejscach łańcuckiego zespołu pałacowo-parkowego: w zamkowej sali balowej, storczykarni, ujeżdżalni zamkowej, w plenerze, a także w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Wystąpią m.in.: światowej sławy pianistki siostry Labèque, Konstanty Andrzej Kulka z Cappellą Gedanensis i znany z żartów muzycznych duet Igudesman & Joo.
Zróżnicowany program koncertów festiwalowych jest wieloletnią tradycją Łańcuta. Mieni się paletą stylów, gatunków i form, tak jak wielobarwna jest sama muzyka, która potrafi przemawiać zarówno do tłumów, jak i do indywidualnego odbiorcy. Może wzruszać, skłaniać do refleksji, ale też bawić i śmieszyć. Główną bohaterką jest muzyka, która wywołuje emocje, przywołuje wspomnienia, przenosi w świat marzeń i piękna. Muzyka, która wyraża, a zarazem zaspokaja głębokie potrzeby człowieka, kształtując jego portret duchowy.
Spotkajmy się zatem w Łańcucie, podczas dorocznego święta, by w tym magicznym miejscu, w oderwaniu od codzienności, dzielić się sztuką muzyczną. Przenieśmy się w przestrzeń dźwięków, gdzie to, co w zamyśle kompozytora niedookreślone, niekiedy symboliczne i metafizyczne, nabiera realnych kształtów.
Paolo Coelho napisał w swojej powieści „Pielgrzym”: „Wszystko zapisane jest w dźwiękach; przeszłość, teraźniejszość i przyszłość człowieka”. Zapraszam Państwa do krainy dźwięków, bo obcowanie z muzyką przynosi radość, a zamyślenie i zasłuchanie dostarczają niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.
Marta Wierzbieniec, dyrektor naczelna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]