Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pół wieku i jeszcze dłużej

Pół wieku i jeszcze dłużej

19.04.2013
Czyta się kilka minut
Bohdan Pociej we wstępie do relacji z pierwszych Dni Muzyki Kameralnej w Łańcucie,...
Koncert przed pałacem w Łańcucie Fot. Aza i Piotr Gajda / MATERIAŁY PRASOWE
.

...która ukazała się w roku 1961 na łamach „Ruchu Muzycznego”, pisał: „umiejętność doboru architektonicznej oprawy dla imprez muzycznych, sonorystyczne wykorzystywanie pałacowych wnętrz, dziedzińców ogrodów, kościołów – jest swoistym kunsztem, troskliwie pielęgnowanym w wielu krajach Europy. Owe koncerty w oprawie adresowane są przede wszystkim do słuchacza spragnionego wrażeń plastyczno-pejzażowo-historycznych. Tkwi w nich moment pewnej teatralizacji, mistyfikacji czy stylizacji, nawiązywania do tradycji życia koncertowego epok minionych.
Piękne tradycje pałacowego muzykowania ożywiono niedawno w efektownej scenerii Zamku łańcuckiego. Na początku czerwca odbył się tu mały festiwal muzyki kameralnej, pomyślany jako wstęp do imponującego przedsięwzięcia. W zabytkowym pałacu, gościnnie wypożyczanym przez Dyrekcję Muzeum, ma powstać specjalny ośrodek muzyczny – ogólnopolskie centrum uprawiania kameralistyki, krzewienia kultury kameralnej. Urządzane będą cykle koncertów oraz konkursy wykonawcze i kompozytorskie. Łańcut przyciągać zacznie rzesze muzycznych turystów z całego kraju. Owe rewelacyjne projekty, godne najwyższej aprobaty, są wspólnym dziełem Zespołu do Spraw Muzyki MKiS oraz Dyrekcji i Kierownictwa Artystycznego Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie”...
Współuczestnikiem tamtych wydarzeń, a później oddanym wielbicielem łańcuckich festiwali był redakcyjny kolega Pocieja, Józef Kański, który wspominał, jak trzeba było przekonywać dyrektora, że melomani nie zadepczą zabytkowych podłóg. Magnacką rezydencją nikt się specjalnie nie chwalił: w czasie II wojny mieścił się w niej sztab Wehrmachtu, a ordynat Alfred Potocki zdołał uciec na Zachód przed wkroczeniem Armii Czerwonej, wywożąc z sobą wiele cennych dóbr zamkowych. Chodziły słuchy, że premier Edward Osóbka-Morawski osobiście próbował skuć z frontonu herb Potockich.
Nastawienie władz zmieniło się, gdy imprezą zainteresowali się muzycy z całej Polski, a wkrótce także wykonawcy z zagranicy. W 1968 r. do programu włączono recitale na barokowych organach bazyliki w Leżajsku. Potem przyszedł czas na koncerty w Mielcu i Rzeszowie. Organizatorzy spełniali kolejne obietnice: urządzili w Łańcucie wieczory poetycko-muzyczne, sesje naukowe, a w 1980 r. – konkurs kompozytorski, w którym jury pod przewodnictwem Włodzimierza Kotońskiego nagrodziło m.in. utwory Lidii Zielińskiej i Zbigniewa Pniewskiego.
W 1981 r. dyrekcję artystyczną imprezy objął Bogusław Kaczyński, przemianował ją na Festiwal Muzyki Łańcut i zaczął zapraszać także większe zespoły, urządzając plenerowe koncerty oratoryjne i przedstawienia operowe. Łańcut zmienił się w wiosenną stolicę muzyki. W kolejnych latach Festiwal rozwijał się, z jednej strony nawiązując do pierwotnej koncepcji Dni Muzyki Kameralnej, z drugiej zaś kontynuując najcelniejsze pomysły Bogusława Kaczyńskiego. Od roku 2009 dyrektor naczelną Muzycznego Festiwalu w Łańcucie jest Marta Wierzbieniec.
Minęło ponad pół wieku – dla wielu melomanów odmierzane rytmem łańcuckich koncertów.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]