Reklama

Bez przedawnienia

Bez przedawnienia

07.08.2012
Czyta się kilka minut
Efraim Zuroff z Centrum Wiesenthala: Ścigam nazistowskich zbrodniarzy od 32 lat i nie spotkałem takiego, który by wyraził ubolewanie. To ostatni ludzie na ziemi, którzy zasługują na współczucie.
László Csatáry (z lewej) wraz ze swoim prawnikiem opuszcza sąd w Budapeszcie. 18 lipca 2012 r. Fot Attila Kisbenedek / AFP / EAST NEWS
P

PIOTR WŁOCZYK: Jak zareagował Pan na wieść, że László Csatáry został ujęty?

EFRAIM ZUROFF: Poczułem ogromną radość i satysfakcję, że w końcu, po blisko dwóch latach śledztwa, dopadliśmy go na dobre.

Czym zasłużył sobie ten 97-latek, aby znaleźć się w czołówce listy najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich, publikowanej przez Centrum Wiesenthala?

Nasza lista nie jest spisem nazwisk najgorszych zbrodniarzy, którzy nie zostali dotąd pociągnięci do odpowiedzialności. To lista osób zaangażowanych w masowe zabójstwa, o których wiemy, gdzie są, i mamy nadzieję, że staną przed sądem. Trzy kryteria decydują o znalezieniu się na tej liście oraz o zajęciu na niej konkretnego miejsca. Pierwsze: jakie miejsce zajmowali w hierarchii dowódczej. Drugie: czy własnoręcznie dokonywali zbrodni. I trzecie: skala zbrodni,...

5972

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]