Reklama

Cud wszechświata

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Bóg byłby dla mnie bardzo dziwnym Bogiem, jeżeli wiecznie majstrowałby przy Wszechświecie.
O. George V. Coyne w watykańskim obserwatorium astronomicznym, Castel Gandolfo, 2008 r. Fot. Nicola Allegri
P

PIOTR WŁOCZYK: Czym dla Ojca jako astrofizyka jest Gwiazda Betlejemska?

O. GEORGE V. COYNE SJ: Jest ona historią opowiedzianą przez Pismo Święte, więc siłą rzeczy jest dla mnie bardzo ważna. Takie opowieści mówią o różnych prawdach. Niekoniecznie muszą mówić o prawdach naukowych. Prawdą nie jest tylko to, co nauka jest w stanie ustalić. Nauka jest cudowna, prowadzi do wielu prawd, ale takie historie również mogą przedstawiać prawdę.

Po tym wstępie muszę powiedzieć, że opowieść o Gwieździe Betlejemskiej ma pewne oparcie w nauce, jednak ona sama nie uczy nas niczego naukowego. Głównym celem historii o Gwieździe Betlejemskiej jest podkreślenie, że narodziny Jezusa Chrystusa były bardzo wyjątkowe. Są one spełnieniem oczekiwań wielu pokoleń ludzi, którzy czuli, że zostali wybrani przez Boga, który ich kochał i obiecał, że ześle im...

15369

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]