Reklama

Arabia Saudyjska otwiera kina

Arabia Saudyjska otwiera kina

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Pierwszy seans kinowy od 35 lat odbył się w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej: 250 mężczyzn i kobiet obejrzało film akcji „Czarna Pantera”.
FAISAL NASSER / REUTERS/ FORUM
B

Bilety rozeszły się błyskawicznie, choć Saudyjczycy narzekali na ich wysoką cenę: równowartość 16 euro (na zdjęciu: w kinowym hallu). Amerykańska firma AMC Entertainment, która dostała licencję, otworzy sieć 40 kin i liczy na duże zyski w kraju, gdzie ponad połowa z 31 mln mieszkańców nie ukończyła 25. roku życia. Kina zamknięto w latach 80. XX w., na fali konserwatywnego zwrotu w duchu wahabizmu (radykalnej interpretacji islamu). Ich otwarcie to część programu gospodarczo-społecznej modernizacji, który forsuje dziś następca tronu książę Mohamed bin Salman.

©(P) AFP, DPA

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]