Reklama

Arabia Saudyjska otwiera kina

Arabia Saudyjska otwiera kina

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Pierwszy seans kinowy od 35 lat odbył się w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej: 250 mężczyzn i kobiet obejrzało film akcji „Czarna Pantera”.
FAISAL NASSER / REUTERS/ FORUM
B

Bilety rozeszły się błyskawicznie, choć Saudyjczycy narzekali na ich wysoką cenę: równowartość 16 euro (na zdjęciu: w kinowym hallu). Amerykańska firma AMC Entertainment, która dostała licencję, otworzy sieć 40 kin i liczy na duże zyski w kraju, gdzie ponad połowa z 31 mln mieszkańców nie ukończyła 25. roku życia. Kina zamknięto w latach 80. XX w., na fali konserwatywnego zwrotu w duchu wahabizmu (radykalnej interpretacji islamu). Ich otwarcie to część programu gospodarczo-społecznej modernizacji, który forsuje dziś następca tronu książę Mohamed bin Salman.

©(P) AFP, DPA

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]