9 - 16 listopada 2009

Nagrodę im. Józefa Mackiewicza

otrzymał Bronisław Wildstein za powieść "Dolina nicości".

"Książka Historyczna Roku"

W konkursie nagrodzono prace: "Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954-1956" Agaty Mirek oraz "Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski. Polacy, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy" Grzegorza Hryciuka, Małgorzaty Ruchniewicz, Bożeny Szaynok, Andrzeja Żbikowskiego.

Żmijewski w finale Ordoway Prize

Artur Żmijewski znalazł się w trójce finalistów konkursu ogłoszonego przez nowojorskie New Museum oraz Creative Link for the Arts. Zwycięzca nagrody zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale 2010 r.

Aldona Mickiewicz laureatką Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.

Wyróżnienie za wybitne zasługi w dziedzinie malarstwa przyznał krakowskiej artystce Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawę prac Mickiewicz można oglądać w gdańskim Pałacu Opatów do 10. 01. 2010 r.

Pora Reportażu

W dniach 18-21 bm. w Białymstoku, Bielsku-Białej, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu 4 Pory Książki. Gośćmi będą: Wojciech Jagielski, Olga Stanisławska, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Eli Barbur, Wojciech Albiński, Paweł Smoleński, Wojciech Tochman...

Szczegóły: www.instytutksiazki.pl.

O Noice na UJ

W dniach 23-24 bm., w 100. rocznicę urodzin rumuńskiego filozofa odbędzie się dwudniowa, poświęcona Noice, sesja naukowa.

(GN)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2009

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
W wieku 90 lat w Warszawie zmarł ksiądz Jan Twardowski, poeta. Autorowi słynnej frazy "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą", naszemu dawnemu współpracownikowi, poświęcamy w tym numerze "Tygodnika" specjalny dodatek.
"Jesteśmy spadkobiercami pradawnej wiedzy, którą przekazywano przez wieki... Wiele słów, których używamy automatycznie, jest w rzeczywistości jej żywym świadectwem. Ponieważ zapomnieliśmy, jakie jest prawdziwe znaczenie powszechnie używanych słów, takich jak »katolik« czy »uniwersytet« - słów, które mogłyby skierować nas w stronę jednego, w stronę uniwersalnego i niepowtarzalnego - musimy wynajdować nowe słowa, na przykład »holistyczny« (wywiedzione z greckiego »holos«, które oznacza całość albo całkowitość), aby przypominały nam o niebezpieczeństwie fragmentaryzacji i rozproszenia wiedzy. Coraz mocniej odczuwa się w świecie potrzebę, aby te dwa światy - świat nauki i świat religii - zeszły się z sobą, zdając sobie zarazem sprawę, że w obydwu patrzy się na życie z odmiennych punktów widzenia. Jeden świat, oparty na niezwykłym pomnażaniu wiedzy związanej wyłącznie z aktywnością umysłu czy też mózgu, wydaje się prowadzić nas do coraz większej złożoności i wyprowadzać nas na zewnątrz, przede wszystkim na zewnątrz nas samych. Drugi świat i jego wiedza wydają się odnosić do »bycia«, do czegoś, co prowadzi nas ku wnętrzu i tam odsłania tajemnicę" - tłumaczył Michel de Salzman, uczeń Georgija Iwanowicza Gurdżijewa (1877-1949).