33/08

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa "Od Pogorelicia do Czajkowskiego"

odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia. Podczas festiwalu - zorganizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina - wystąpią m.in. Ivo Pogorelić, Kevin Kenner, Kristian Bezuidenhout, Dang Thai Son, Markus Groh, Gilles Vonsattel, Francois-Frédéric Guy, Michie Koyama, Piers Lane, Olli Mustonen i Janusz Olejniczak. Szczegółowy program: www.chopin.nifc.pl.

VI Festiwal Muzyka w Raju

odbędzie się w Paradyżu w dniach 16-24 sierpnia. W bogatym programie utwory m.in. Marina Marais, Bacha, Telemanna, Purcella, Haendla i Vivaldiego, zaś wśród wykonawców Maria Sanner - alt, Bolette Roed - flet prosty, Emmanuel Balssa - viola da gamba, Alexis Kossenko - flet, Allan Rasmussen - klawesyn oraz grupa La Morra i orkiestra Arte dei Suonatori. Szczegóły: www.muzykawraju.pl.

XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni"

odbędzie się w Jarosławiu w dniach 17-24 sierpnia. W programie m.in. polskie pieśni maryjne, tradycyjna muzyka Krety oraz klasyczne pieśni perskie, a wśród wykonawców Kapela Brodów i Ars Cantus z Polski, Tim Eriksen ze Stanów Zjednoczonych, Ross Daly Quartett z Grecji, Confraternia di Sessa Auranca z Włoch oraz Tasto Solo z Hiszpanii. Szczegóły: http://www.festiwal.jaroslaw.pl/.

V Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Ensemble"

rozpoczął się na zamku w Książu. W programie Kursy Interpretacji Muzyki Kameralnej (które prowadzić będą Niklas Sivelöv, Bartłomiej Nizioł, Szymon Krzeszowiec, Marcin Markowicz, Piero Massa i Piotr Janosik) oraz Warsztaty Aktorskie im. Jerzego Grzegorzewskiego, przygotowane przez Beatę Fudalej, Wojciecha Malajkata i Zbigniewa Zamachowskiego. Szczegóły: www.ensemblefestival.org.

VIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

odbędzie się w dniach 20-31 sierpnia w Warszawie (Teatr na Woli) z udziałem teatrów m.in. z Japonii, USA, Rosji, Anglii i Polski.

Telewizja Planete rozpoczyna cykl dokumentów poświęconych pisarzom

Jego pierwszym bohaterem będzie Charles Bukowski (film "Charles Bukowski - Born into This", 23 sierpnia 2008, godz. 20.45), później m.in. Isabel Allende, Amos Oz, Norman Mailer i James Joyce.

Andrzej Dobosz zamknął swoją słynną księgarnię polską w Paryżu

Powodem był spadek sprzedaży i podwyżka czynszu. Znany eseista zamierza kontynuować działalność księgarską w internecie.

(af)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2008

Podobne artykuły

 /
Obraz tygodnia
"Toczy się wojna podjazdowa o zmianę reguł debaty politycznej - mówi "Gazecie Wyborczej" Zygmunt Bauman. - Jeśli nie przyhamujemy jej w porę, doprowadzi ona do wyeliminowania dyskusji merytorycznej z polskiego życia politycznego. Aby uzmysłowić sobie, o jaką stawkę tu idzie, przypomnijmy epizod z kampanii prezydenckiej. By zdyskwalifikować prezydenckiego kontrkandydata Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Kurski posłużył się argumentem służby jego dziadka w Wehrmachcie. Zamiast wyśmiać autora i spytać go publicznie, jakim sposobem to, co robił jego dziadek przed narodzeniem się wnuka, może rzutować na ocenę jednego z kandydatów do fotela prezydenckiego, politycy i dziennikarze pomknęli do archiwów, by wyszperać, jak długo straszny dziadunio służył w Wehrmachcie i jak się do koszar dostał. Rewolucyjna zmiana w regułach prowadzenia debaty politycznej została w ten sposób zalegalizowana i wyniesiona do rangi reguły. Polityka - zdają się mówić nowi włodarze Polski - to tyle, co tropienie nikczemników, którzy się kryją za odmiennymi poglądami, a pręgierz, dyby, gąsior i pal to główne narzędzia naprawy Rzeczypospolitej".
W wieku 90 lat zmarła w Schruns (Austria) Elisabeth Schwarzkopf, jedna z największych sopranistek zeszłego wieku. Urodziła się w Jarocinie, debiutowała w operze berlińskiej w 1938 r., po czterech latach przeniosła się do Wiednia. Po ślubie z producentem muzycznym Walterem Legge (1953) przyjęła obywatelstwo brytyjskie. Zasłynęła rolami mozartowskimi oraz wykonaniami pieśni Hugo Wolfa i Richarda Straussa. Po raz ostatni wystąpiła na scenie operowej w 1971 r. w Brukseli jako Marszałkowa w "Kawalerze Srebrnej Róży" Straussa, później dawała już tylko recitale pieśni i zajmowała się działalnością dydaktyczną.
Minęła 10. rocznica śmierci Juliana Stryjkowskiego.