32/08

STOLICA APOSTOLSKA

W górach

Do Bressanone, gdzie Benedykt XVI spędza wakacje, na niedzielną modlitwę "Anioł Pański" przyjechało 16 tys. osób. Papież przypomniał, że mija 30. rocznica śmierci Pawła VI. "Prowadził on Kościół do kontemplacji oblicza Chrystusa, co było też jednym z głównych celów nauczania Soboru Watykańskiego II". Papież wezwał do traktowania nauczania Pawła VI jako skarbu w życiu Kościoła. Pozdrowił uczestników rozpoczynających się 8 sierpnia Igrzysk Olimpijskich. "Z wielką sympatią śledzę to wielkie spotkanie sportowe - najważniejsze i najbardziej oczekiwane na skalę światową - i życzę gorąco, aby dało ono społeczności międzynarodowej cenny przykład koegzystencji osób różnego pochodzenia, przy poszanowaniu wspólnej godności" - podkreślił.

Drugi tydzień wakacji we włoskim Tyrolu mija Papieżowi pod znakiem pracowitości i krótkich spacerów w towarzystwie brata Papieża Georga w ogrodach Seminarium Bresannone. Jak poinformował watykański rzecznik o. Frederico Lombardi, Papież pracuje nad trzecią encykliką oraz drugą częścią książki o Jezusie.

Papież z Sarkozym do Lourdes?

Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program papieskiej wizyty w Lourdes w połowie września z okazji 150. rocznicy Objawień Matki Bożej francuskiej pasterce Bernadecie Soubirous. Papież spotka się z chorymi przy grocie Massabiel. Wcześniej uda się do Paryża, gdzie 12 września odwiedzi Nicolasa Sarkozy’ego. Przewidziano też spotkanie z ludźmi kultury w Kolegium Bernardynów. Następnego dnia Papież odprawi Mszę św. na placu Inwalidów. Prawdopodobnie Sarkozy będzie towarzyszył Papieżowi w podróży do Lourdes i weźmie udział w obchodach rocznicy Objawień. Spekulacje na ten temat pojawiły się na łamach katolickich periodyków we Francji. Jeśli Pałac Elizejski potwierdzi informacje, wydarzenie to stanie się precedensem w historii francuskiej prezydentury.

Reforma turystyczna

Turyści planujący spacer korytarzami Muzeów Watykańskich mogą odetchnąć z ulgą. Gigantyczne i ciasne kolejki ulegną nie tyle skróceniu, co... poszerzeniu. Władze rzymskiej dzielnicy Prati, sąsiadującej z murami Watykanu, wraz z sekretarzem generalnym gubernatoratu Państwa Watykańskiego bp. Renato Boccardim, doszły do porozumienia. Do Bożego Narodzenia chodnik przed wejściem do Muzeów dwukrotnie zostanie poszerzony. Władze Rzymu i Watykan chcą też przywrócenia przepisów regulujących ruch autokarów z okresu Wielkiego Jubileuszu roku 2000: wokół i na terenie Państwa Watykańskiego obowiązywał wtedy zakaz zatrzymywania się autokarów; pielgrzymi musieli dojeżdżać środkami komunikacji miejskiej z odległych o kilkanaście kilometrów parkingów. Mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu zwiększy się z 35 do 500 euro.

Żaba na krzyżu

Sześć dni trwała głodówka przewodniczącego rady regionu Górnej Adygi, miejsca gdzie Papież spędza wakacje. Franz Pahl protestował przeciw wystawieniu w muzeum w Bolzano "dzieła sztuki współczesnej" przedstawiającego ukrzyżowaną żabę. Rzeźba niemieckiego artysty Martina Kippenbergera, "wywołała w diecezji zamęt". Na ulicach Bolzano pojawiły się transparenty w "obronie niezależności miasta": "Włochy to nie Watykan" - krzyczeli obrońcy Kippenbergera. Papież nie wypowiedział się w tej kwestii. Dyrekcja Muzeum na prośbę ordynariusza miejsca, bp. Wilhelma Eggera, zdjęła rzeźbę z wystawy. Po wyjeździe Papieża ukrzyżowana żaba wróci na miejsce ekspozycji.

ŚWIAT

Luteranie włączą się w obchody Roku św. Pawła

Ks. Ishmael Noko, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej, zaapelował do 140 Kościołów członkowskich, by zaangażowały się w obchody Roku Pawłowego, ogłoszonego przez Benedykta XVI. "Luterańska Reformacja - podkreślił - nie byłaby możliwa właśnie bez pogłębionej refleksji nad pismami Apostoła Narodów. Tak jak kiedyś, tak i dziś Apostoł jest bardzo wymagającym rozmówcą przy trudnych tematach związanych z prawdami wiary".

Paragwaj: prezydent przeniesiony do stanu świeckiego

"Benedykt XVI zgodził się na redukcję prezydenta Fernando Lugo Méndezy ze stanu duchownego ze wszystkimi konsekwencjami, jako kapłana, biskupa oraz zakonnika" -poinformował nuncjusz apostolski w Paragwaju. To w historii Kościoła bezprecedensowy przypadek. 59-letni Lugo Méndez należał do zgromadzenia werbistów. W latach 1994-2005 był ordynariuszem położonej w najuboższym rejonie kraju diecezji San Pedro. Zrezygnował z posługi biskupiej, by zająć się polityką. Stanął na czele centrolewicowej koalicji. Ze względu na zaangażowanie, sprzeczne z prawem kanonicznym, w 2006 r. poprosił o przeniesienie do stanu świeckiego. W lutym ub. r. Stolica Apostolska ukarała go suspensą a divinis, czyli zakazem sprawowania czynności kapłańskich. 21 kwietnia Lugo wygrał wybory prezydenckie.

Biskup z pochodnią olimpijską

45-letni koadiutor chińskiej diecezji Tangshan bp Peter Fang Jianping jako jedna z 208 osób biegł w prowincji Hebei z pochodnią olimpijską w sztafecie zmierzającej do Pekinu (31 lipca). Bp Fang święcenia przyjął w 2000 r. bez zgody papieskiej, dwa lata później uznała je Stolica Apostolska. W biegu z pochodnią w Tangshan wzięło udział również dwóch innych przywódców religijnych: imam Han Shujun z miejscowego meczetu i protestancki pastor Jin Yunpeng.

Powołania w Ameryce Południowej

W latach 2000-05 liczba księży w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach wzrosła o 12 proc., ale sytuacja z powołaniami i tak rodzi wiele wyzwań - stwierdza raport południowoamerykańskich biskupów. Liczba księży diecezjalnych wzrosła o ponad 4,5 tys., osiągając w 2005 r. poziom 42,4 tys., w tym samym czasie nieznacznie zmalała liczba księży zakonnych - z 24,2 do 23,9 tys. Na każdą dziesiątkę nowo wyświęconych duchownych przypadło czterech, którzy umierali lub porzucali kapłaństwo. Z kapłaństwa odeszło 1080 księży, przy czym tylko w Belize i Puerto Rico nie zanotowano takich odejść. W Ameryce Łacińskiej żyje 44 proc. wszystkich katolików świata.

Profanacja Hostii

Amerykańskie Bractwo Katolickiego Kleru zorganizowało 1 sierpnia dzień modlitw przebłagalnych za profanację Hostii, dokonaną przez Paula Myersa, profesora biologii na Uniwersytecie Minnesota. Naukowiec ateista na blogu poinformował, że przebił Hostię zardzewiałym gwoździem i wrzucił do śmieci. Wcześniej w "Washington Post" tłumaczył: "Nie mam obowiązku czczenia przedmiotów sakralnych Kościoła katolickiego". Władze Uniwersytetu usunęły link do jego blogu z uczelnianej witryny, podkreślając, że poglądów pracownika nie należy utożsamiać ze stanowiskiem szkoły. Bractwo, skupiające 600 księży i diakonów, jego czyn określiło jako "karygodny" i "przekraczający wolność akademicką i wolność słowa".

POLSKA

Przystanek Jezus na polu woodstockowym

3 lipca zakończyła się IX edycja Przystanku Jezus. Młodzi świeccy ewangelizatorzy, księża i zakonnice, dzielili się z uczestnikami festiwalu muzycznego świadectwem wiary. Co dzień w korowodzie, przy dźwiękach bębnów, grzechotek i gitar, klaszcząc i śpiewając, przechodzili przez plac woodstockowy. Wielu ludzi przystępowało do spowiedzi. Hasłem tegorocznej edycji były słowa: "On jest źródłem". Podczas rekolekcji, bp Edward Dajczak ostrzegał, że "duchowa anoreksja prowadzi do śmierci". Uczestnicy festiwalu chwalili "normalność" spotykanych ewangelizatorów, podkreślając, że nie byli przez nich osądzani ani odrzucani. Posługiwało 612 osób. "Przystanek ma być bardzo ewangeliczny, a w Ewangelii jest jedno zadanie: siać. Reszta nie jest naszą sprawą" - tłumaczył ideę Przystanku bp. Dajczak w specjalnym wywiadzie dla www.tygodnik.onet.pl.

Caritas apeluje o pomoc powodzianom na Ukrainie

Caritas Ukraina zwróciła się z apelem do wszystkich Caritasów w Europie o pomoc finansową i materialną dla mieszkańców płd-wsch. Ukrainy, którzy w dniach 23-26 lipca ucierpieli podczas powodzi. Zginęło 26 osób, w tym 6 dzieci. Władze Ukrainy ogłosiły stan klęski żywiołowej. Straty szacuje się nawet na miliard dolarów. Brakuje żywności, lekarstw, środków do uzdatniania wody, koców i ubrań. Caritas Polska przekazała 70 tys. euro. Osoby i instytucje, które chcą wspomóc akcję pomocy, mogą dokonywać wpłat na konto: Caritas Polska, skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem "Ukraina". Można też wysłać SMS o treści "POMAGAM" na numer 72902.

Kard. Dziwisz modlił się o beatyfikację ks. Blachnickiego

O beatyfikację założyciela Ruchu Światło-Życie modlił się metropolita krakowski na szczycie góry Błyszcz w Beskidzie Sądeckim. Przed 36 laty towarzyszył kard. Karolowi Wojtyle, który odprawił na tej górze Mszę dla 700 członków Oazy. W homilii kard. Dziwisz przypomniał słowa abp. Wojtyły, że "groziłaby nam pustynia, gdybyśmy nie tworzyli oaz". "Ks. Franciszek Blachnicki miał ewangeliczną odwagę stawić czoło bezbożnej ideologii komunistycznej i zorganizować duchową, pogłębioną formację ogromnej rzeszy młodych dziewcząt i chłopców w naszej ojczyźnie" - mówił o założycielu Oazy, modląc się o jego beatyfikację.

Koniec z boazerią w kaplicy sejmowej

"Ona zniechęca posłów do uczestnictwa w porannych mszach. Jest utrzymana w stylu późnego Gierka" - tak Jerzy Budnik (PO), szef komisji regulaminowej, motywował konieczność remontu sejmowej kaplicy, który ma się rozpocząć w sierpniu. "Większość elementów wystroju znalazła się tam przypadkowo i całość wygląda jak jarmark" - powiedział "Polityce" duszpasterz parlamentarzystów ks. Jacek Dzikowski. "Ze ścian zniknie boazeria, obok powstanie mała zakrystia, posłowie zaoferowali, że ufundują obudowę tabernakulum. Stanie tu też konfesjonał i będzie miejsce, aby powiesić obraz Matki Bożej Trybunalskiej" - mówi kapłan. W czasie posiedzeń Sejmu czy Senatu w porannych Mszach uczestniczy ok. 30-40 osób. Ks. Dzikowski ma nadzieję, że po remoncie frekwencja się zwiększy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2008