Reklama

25 lat Sierpnia

25 lat Sierpnia

04.09.2005
Czyta się kilka minut
Polska zaistniała w świadomości współczesnego świata przez wybór polskiego papieża, ale to była Polska w tle, daleki kraj, z którego on pochodzi. Polska jako Polska zaistniała dzięki Solidarności. Ta nazwa oraz nazwisko Wałęsa stały się powszechnie znane. Nigdy wcześniej nasz kraj nie wzbudził tak ogromnego i tak życzliwego zainteresowania.
"

"Solidarność" była zjawiskiem zupełnie innym niż wszystko, co się kiedykolwiek zdarzyło w Europie: rewolucyjna, ale bez używania przemocy; o dominancie robotniczej, ale nie klasowa; bardzo chrześcijańska, lecz nie klerykalna.

Po szesnastu latach (5 czerwca 1999) Jan Paweł II powiedział: "»Solidarność« otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła mur berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów drugiej wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam tego nigdy zatrzeć w naszej pamięci". Zblakły kolory na fotografiach z tamtych czasów, ale głoszenie, że jej dziedzictwo zostało zmarnowane, jest podłością. Nie chcemy okadzania pomników. Chcemy przypomnieć tamte ideały i zrozumieć, czym była, czym jest, nasza Solidarność.

W najnowszym numerze "TP" dodatek specjalny "25 lat Sierpnia '80"

  • Timothy SNYDER: Legenda o wolności
  • Tomasz POTKAJ: Trzech ze Stoczni
  • Jerzy HOLZER: Jak Polacy zmienili Europę?
  • Andrzej BRZEZIECKI: "Tygodnik" i "Solidarność"
  • Andrzej FRISZKE: Kościół a "Solidarność"
  • Ks. Adam BONIECKI: Podziemie widziane z Watykanu
  • Wojciech BONOWICZ: Etyka "Solidarności"
  • Michał KUŹMIŃSKI o rówieśnikach "Solidarności"

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]