"Niech nikt nie mówi, że jego to nie obchodzi"

Prawdopodobny przyjazd Benedykta XVI do Polski, jubileusz Solidarności, zbliżające się wybory prezydenckie i parlamentarne oraz program duszpasterski na przyszły rok - o tym dyskutowali na Jasnej Górze biskupi diecezjalni oraz Rada Stała Episkopatu (25 sierpnia).
 /
/

O możliwości pielgrzymki Papieża - krótkiego przyjazdu do Warszawy i Krakowa w czerwcu 2006 - poinformował biskupów uczestniczący po raz pierwszy w obradach abp Stanisław Dziwisz. “Cieszymy się, że przyszły rok będzie spełnieniem oczekiwań polskiego Kościoła" - powiedział na konferencji prasowej bp Kazimierz Nycz. Wiadomości nie potwierdził wprawdzie wicedyrektor watykańskiego Biura Prasowego (“W takich przypadkach nie mamy nic do powiedzenia, ponieważ zwykle podróże papieskie ogłaszamy na dwa miesiące przed terminem" - powiedział o. Ciro Benedettini), wzmianka o pielgrzymce znalazła się jednak w wydanym po obradach dokumencie, odczytanym w niedzielę w polskich kościołach: “Biskupi z wdzięcznością przyjmują zapowiedź wizyty apostolskiej Papieża Benedykta XVI w Polsce, którą planuje On w 2006 r.; dziękują za tę decyzję oraz radują się z oczekiwanego spotkania z Następcą św. Piotra. Wyrażają też wdzięczność za rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II oraz za podtrzymywanie żywej pamięci o swoim Poprzedniku w wielu przemówieniach i spotkaniach".

W związku z 25. rocznicą “Solidarności" biskupi zachęcili do modlitwy za “dobro, jakie dokonało się w Polsce i w Europie dzięki wydarzeniom sierpniowym". Przypomnieli, że tamte dni były owocem wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. Zacytowali również słowa samego Jana Pawła II: “Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, a także w dziejach Europy". Papież uważał, że “Solidarność" otworzyła “bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła mur berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy podzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci. To wydarzenie należy do naszego dziedzictwa narodowego. Słyszałem wtedy w Gdańsku od was: nie ma wolności bez solidarności. Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości". Zdaniem Episkopatu, słowa te są “wołaniem o rachunek sumienia z miłości społecznej, z narodowej jedności i z troski o człowieka i rodzinę".

Być może w związku z tym hasłem przyszłorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce będzie: “Przywracajmy nadzieję ubogim". Abp Damian Zimoń, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Ogólnego Episkopatu, wyjaśnił, że chodzi o zwrócenie uwagi na pracę charytatywną: wprawdzie akcje Caritasu, np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, odnoszą duże sukcesy, ale należy zintensyfikować pomoc ubogim na poziomie parafii. Kościół w Polsce powinien także w większym niż dotąd stopniu zainteresować się “ubóstwem duchowym", czyli tymi, którzy poszukują sensu życia.

W “Słowie" ogłoszonym po jasnogórskich obradach znalazł się apel o udział w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Nie wskazano partii ani kandydata popieranego przez Episkopat, sformułowano natomiast kryteria, jakimi powinni kierować się katoliccy wyborcy: “Kościół, głosząc zasady etyczne odnoszące się do życia społecznego i politycznego, przypomina niezbywalne prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prawa człowieka - w tym prawo do pracy - oraz podstawowe prawa rodziny gwarantowane przez prowadzenie rzeczywistej polityki prorodzinnej. Tego wszystkiego oczekujemy po nowym parlamencie, a także po nowym prezydencie, który mając w swoich rękach ostateczne narzędzie w postaci veta do ustaw parlamentarnych, powinien stać na straży życia i małżeństwa rozumianego jako trwały związek mężczyzny i kobiety". Episkopat apeluje o wybór “ludzi znanych ze swojej dotychczasowej działalności na poziomie samorządowym i państwowym; ludzi uczciwych i kompetentnych, spełniających kryteria etyczne; ludzi zdolnych służyć człowiekowi, rodzinie i dobru wspólnemu". Jednak najważniejsze jest, aby w ogóle wziąć udział w wyborach: “niech nikt nie mówi, że jego to nie obchodzi".

Dzień po spotkaniu Rady Stałej biskupi wzięli udział w uroczystościach Matki Boskiej Częstochowskiej (zob. ramka niżej). Przy okazji obrad dowiedzieliśmy się także, że 2 września w Warszawie odbędzie się prezentacja polskiego tłumaczenia “Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego". Przy Konferencji Episkopatu powstanie też specjalne biuro, które zajmować się będzie sprawami europejskimi.

MO, KAI

---ramka 364985|strona|1---

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2005