15/08

STOLICA APOSTOLSKA

Spotkanie ze Zmartwychwstałym

"Zmartwychwstały Jezus towarzyszy nam w drodze" - zapewnił Benedykt XVI w rozważaniu poprzedzającym modlitwę "Regina Caeli". "Z powodu różnorakich doświadczeń, wiara chrześcijan popada w kryzys i czują się oni opuszczeni przez Pana", jednak "spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym daje im głębszą wiarę, która żywi się słowem Bożym i Eucharystią, a nie ideami ludzkimi" - powiedział Papież.

Benedykt XVI wspominał Jana Pawła II

Całe życie Jana Pawła II możemy odczytać przez pryzmat Zmartwychwstałego Chrystusa - powiedział Benedykt XVI w homilii podczas Mszy św., którą sprawował 2 kwietnia na placu św. Piotra. Mówił o głębokim nabożeństwie Jana Pawła II do Eucharystii, a także o jego "wyjątkowej wrażliwości duchowej i mistycznej". "Wystarczyło obserwować go, kiedy się modlił: dosłownie zanurzał się w Bogu i wydawało się, że cała reszta była mu wtedy obojętna" - mówił Papież. Karol Wojtyła "zaznał i przeżył osobiście tragedie XX wieku i przez długi czas zadawał sobie pytanie, co mogłoby powstrzymać fale zła. Odpowiedź nie mogła znajdować się gdzie indziej jak tylko w miłości Boga, gdyż tylko Boże Miłosierdzie jest w stanie postawić granice złu" - zaznaczył Benedykt XVI wzywając, by Kościół naśladował Jana Pawła II i kontynuował jego misję ewangelizacyjną, "szerząc niestrudzenie miłosierną miłość Chrystusa".

Dalsze kontrowersje wokół modlitwy za Żydów

"Intencją Kościoła nie było obrażanie wyznawców religii mojżeszowej" - stwierdza oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej o kontrowersjach wokół nowego brzmienia wielkopiątkowej modlitwy za Żydów liturgii trydenckiej (4 kwietnia). "(...) nowe brzmienie (...) nie zamierzało w najmniejszym stopniu wyrazić zmiany stosunku do Żydów, jaki Kościół katolicki wypracował, poczynając od nauczania Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza w Deklaracji »Nostra aetate«" - czytamy. Stolica Apostolska "ponawia stanowcze pragnienie, aby nadal wzrastał postęp odnotowany w tych latach we wzajemnym zrozumieniu i szacunku między Żydami a chrześcijanami". Tymczasem główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni oświadczył, że deklaracja Sekretariatu Stanu "jest bardzo ładna, przypomina o szacunku i miłości we wzajemnych stosunkach, nie zmienia jednak istoty modlitwy o ich nawrócenie". Zdaniem rabina dokument Watykanu w ogóle nie dotknął problemu. Modlitwa za Żydów brzmi następująco: "Aby Bóg i Pan nasz oświecił ich serca, aby poznali Jezusa Chrystusa, zbawiciela wszystkich ludzi. Wszechmogący wieczny Boże, który chcesz, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania Prawdy, spraw łaskawie, aby cały Izrael został zbawiony, kiedy wszystkie narody wejdą do Twego Kościoła".

ŚWIAT

Przeciw biedzie

"Wspólna walka ze skrajną nędzą, głodem, analfabetyzmem i chorobami jest nie tylko aktem hojności i altruizmu: jest niezbędnym warunkiem lepszej przyszłości i lepszego świata dla każdego człowieka" - mówił abp Celestino Migliore podczas debaty o Milenijnych Celach Rozwoju, jaka odbyła się w ramach 62. sesji Zgromadzenia ONZ w Nowym Jorku. Przedstawiciel Watykanu przy nowojorskiej centrali ONZ zauważył, że w obliczu fiaska programu eliminowania głodu i ubóstwa w świecie konieczna jest większa międzynarodowa solidarność. Wezwał do wzmożenia wysiłków, aby do 2015 r. wszyscy mieszkańcy globu mieli dostęp do przynajmniej podstawowego wykształcenia. Wskazał też konieczność doinwestowania podstawowej opieki zdrowotnej, która "ma większe znaczenie dla całej ludzkości niż zaawansowane technologie medyczne".

Większość Amerykanów pozytywnie ocenia Benedykta XVI

Waszyngtoński instytut badawczy Pew Forum on Religion and Public Life poinformował, że Papież na dwa tygodnie przed przyjazdem do USA cieszy się sympatią 52 proc. jej mieszkańców. Wielu Amerykanów przyznaje jednak, że Benedykt XVI jest im "mało znany". 32 proc. badanych stwierdziło, że wie za mało, by móc mieć o nim jakąś opinię. Prawie dwie trzecie amerykańskich katolików wysoko ocenia Benedykta XVI, jednak przewagę daje jego poprzednikowi. Ok. 40 proc. respondentów przyznaje, że Benedykt XVI mniej skutecznie niż Jan Paweł II zabiega o dobre kontakty z innymi wielkimi religiami. Benedykt XVI będzie przebywał z wizytą w USA w dniach 15-20 kwietnia; odwiedzi Waszyngton i Nowy Jork.

Szwajcaria: wraca spowiedź indywidualna?

Katoliccy biskupi Szwajcarii, pragnąc na nowo spopularyzować indywidualną spowiedź, zaapelowali do księży, aby podkreślali znaczenie sakramentu pokuty i zwracali uwagę na możliwość jej indywidualnego odbycia. Klasztor benedyktynów w Mariastein poinformował media o wielkim zainteresowaniu indywidualną spowiedzią. Zakonnicy spowiadają "nawet w dni powszednie". Rzecznik Konferencji Biskupów Walter Müller stwierdził jednak, że "z oferty spowiedzi indywidualnej korzystają głównie pielgrzymi w miejscach pielgrzymkowych, natomiast w kościołach parafialnych konfesjonały często nadal świecą pustkami".

POLSKA

Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

Odznaczona pośmiertnie przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie Władysława Mermer podczas II wojny światowej ocaliła siedmioro Żydów. Lewi i Haya Hoffmanowie, David i Rachela Szlezinger, Leon i Stefa Jurysta i Mosze Leideman, którzy uciekli z obozu pracy w Hassag, przez 22 miesiące ukrywali się na niewielkim strychu domu Mermer, wdowy wychowującej trójkę dzieci. Ocalona Haya Hoffman spisała tę historię i wysłała ją do Yad Vashem. Dyplom honorowy i medal odebrała Henryka Stryczak, córka Władysławy Mermer.

Serce Jana Pawła II na Wawelu?

"Po wyniesieniu Jana Pawła II na ołtarze Kraków na pewno otrzyma jakąś relikwię, ale trudno na tym etapie mówić o tym, jaka to będzie relikwia" - powiedział w rozmowie z KAI ks. Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej dodając, że prawdopodobnym miejscem złożenia relikwii jest katedra wawelska. Bp Tadeusz Pieronek w wywiadzie dla "Wprost" nie wykluczył, że do Krakowa przywiezione zostanie serce Papieża, zależy to jednak od tego, czy "powstanie odpowiednia inicjatywa". Zdaniem bp. Pieronka do beatyfikacji może dojść 16 października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Autor "Tygodnika" wśród nominowanych do "Śladu"

Kandydatami do Nagrody im. Biskupa Jana Chrapka "Ślad" zostali Józef Majewski, ks. Marek Gancarczyk i Dariusz Karłowicz. Nagroda przyznawana jest ludziom mediów przyczyniającym się do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Wręczenie odbędzie się w sobotę 12 kwietnia podczas gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Józef Majewski, teolog, publicysta i stały współpracownik "Tygodnika Powszechnego", został nominowany "za wysoką kompetencję w przybliżaniu polskiemu czytelnikowi skomplikowanych współczesnych sporów teologicznych i udane łączenie pracy naukowej z twórczością publicystyczną". Nagroda "Ślad" upamiętnia zmarłego w 2001 r. bp. Jana Chrapka, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!".

Bp Dajczak zawiesił księdza podejrzanego o molestowanie

Bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak do chwili wyjaśnienia sprawy zawiesił w czynnościach kapłańskich księdza, o którym napisał 3 kwietnia dziennik "Polska". Artykuł sugerował, że kapłan molestował seksualnie 24-letniego Marcina M. - sprawcę tegorocznych morderstw na plebaniach w Ciosańcu i Serbach k. Głogowa. Dziennik napisał: "Marek M. twierdzi, że do ks. Edwarda, mieszkającego wtedy w zachodniopomorskim Sławnie, zaczął przychodzić z biedy, po wsparcie. W 2003 roku ukradł księdzu samochód i pieniądze. Ten powiadomił policję. Tymczasem podejrzany o kradzież sam oskarżył kapłana o molestowanie. Zeznał, że podczas jego wizyt na plebanii duchowny puszczał filmy pornograficzne, rozbierał się". Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Kazimierz Rubaszewski powiedział KAI, że doniesienia medialne można zakwalifikować jako domysły i plotki. Prokuratura potwierdza wcześniejszy komunikat, że motywem zbrodni był rabunek.

Prałat Mobile

Tak ma się nazywać nowa sieć komórkowa prowadzona przez Instytut Księdza Prałata Henryka Jankowskiego. Zestawy startowe, karty doładowujące, a także telefony z wizerunkiem prałata będzie można kupić m.in. w księgarnio-kawiarniach firmowanych przez ks. Jankowskiego. Instytut wykorzystuje już wizerunek ks. Jankowskiego na butelkach wody mineralnej i wina; niedawno zrezygnował z pomysłu produkowania wódki Prałackiej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2008