ZOBACZYĆ WARTO

16 - 22 czerwca 2012

11.06.2012

Czyta się kilka minut

Kret

Thriller, reż. Rafael Lewandowski, Polska 2010, Canal+, sobota 16 VI, 20.00, Canal+ Film, 22.00

Najlepszy jak dotąd polski film fabularny mierzący się z problemem lustracji przenosi go na grunt relacji rodzinnych. Czy ojciec bohatera był legendą Solidarności, czy tajnym współpracownikiem służb bezpieczeństwa? Młody reżyser dorastający we Francji unika czarno-białych uproszczeń, konstruując gęsty psychologicznie dreszczowiec. W rolach głównych Marian Dziędziel, Borys Szyc, Magdalena Czerwińska i Wojciech Pszoniak.

Chiny od środka

Przegląd dokumentalny, Francja 2011, Planete, sobota 16 VI, 20.45, 21.45, niedziela 17 VI, 20.45

„Twardy jak skała. Chińczyk, który nigdy się nie poddał”, „Ostatni sekret pani Sun” i „Skazani na złom” to trzy spojrzenia francuskich dokumentalistów na dzisiejsze Chiny. Bohaterami tych filmów są mieszkańcy obrzeży tego prężnie rozwijającego się państwa: sędziwy wieśniak, któremu życie złamał komunistyczny system, prowadząca własną „politykę” staruszka i pracownicy gigantycznych złomowisk przetwarzających przywiezione z Zachodu odpady.

Alcina

Opera, dyr. Marc Minkowski, reż. Adrian Noble, Austria 2010, mezzo, środa 20 VI, 13.15, wtorek, 26 VI, 20.30

W listopadzie 2010 r. wiedeńska Staatsoper wystawiła operę barokową po raz pierwszy od półwiecza. Słynną „Alcinę” Händla wyreżyserował Adrian Noble, były dyrektor artystyczny Royal Shakespeare Company, a orkiestrą Les Musiciens du Louvre-Grenoble pokierował Marc Minkowski. Historię tytułowej czarownicy umieszczono w dwóch planach czasowych wedle formuły „teatru w teatrze”.

Paweł Demirski

Rozmowa, Polska 2011, TVP Kultura, czwartek 21 VI, 22.05

Najgłośniejszy polski dramaturg, pracujący ostatnio w duecie z reżyserką Moniką Strzępką, opowie w studiu o swojej koncepcji teatru. Demirski pisze sztuki społecznie i politycznie zaangażowane, często wymierzone w polski establishment i wadzące się z pamięcią historyczną (jak np. „Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej”, „Tęczowa trybuna” czy „W imię Jakuba S.”).

Kieł

Dramat, reż. Giorgos Lanthimos, Grecja 2009, Ale kino!, czwartek 21 VI, 23.10

Pogrążona w kryzysie Grecja uchodzi dziś za jedną z najciekawszych kinematografii europejskich. Nominowany do Oscara film Lanthimosa jest jej doskonałym reprezentantem. Z żelazną dyscypliną opowiada historię zamożnej rodziny, w której trójka dorosłych dzieci od urodzenia pozostaje w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2012