Reklama

Zła i dobra pamięć

Zła i dobra pamięć

26.01.2003
Czyta się kilka minut
S

Słowa św. Pawła: „Przemija postać tego świata”, przywołują na pamięć sentencję „Memento mori!”. Ostatnio to wezwanie rzadko jest powtarzane. Wydaje się, że zawarte w nim przypomnienie o podstawowej prawdzie naszego życia jest niepopularne. Kojarzy się z tzw. duszpasterstwem strachu, które podsyca w ludziach lęk przed śmiercią i wykorzystuje go jako podstawowy sposób, aby naganiać ich do bardziej gorliwego wypełniania praktyk religijnych i spełniania przykazań. Jednocześnie wydaje się, że powtarzanie „memento mori!” nic nie pomoże i nic nie zmieni - że jest to tylko dręczenie siebie i innych. Ale chyba jednak takie przypomnienie coś może pomóc i zmienić. Pamięć o śmierci jest przecież warunkiem życia w prawdzie.

Niektóre zakony mają w regułach lub konstytucjach zapisaną zasadę, aby co miesiąc robić przygotowanie do śmierci, ale takie praktyczne: uporządkowanie rzeczy,...

2721

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]