Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Zdrowie śledzia!

Zdrowie śledzia!

28.08.2012
Czyta się kilka minut
Flaczki idą weg, zdejmuję skórę, wyciągam kręgosłup. Mięso jest miękkie, czerwonawe, zwłaszcza przy kręgosłupie. Takie śledzie można jeszcze kupić w portowym sklepiku we Władysławowie, czasem od rybaków w Świbnie.
Od lewej: Jaśko Pawłowski, Barbara i Ludwik Brzuskiewiczowie. Suleczyno na Kaszubach, lipiec 2012 r. Fot. Łukasz Głowala
B

Barbara i Ludwik Brzuskiewiczowie są konserwatorami zabytków, założyli restaurację Towarzystwo Gastronomiczne w Gdańsku. On z Torunia, ona rodowita Kaszubka, ostatnio przenieśli się z Gdańska do kaszubskiego Żukowa. Jaśko Pawłowski jest gdańskim restauratorem, w latach 90. wspólnie z Donaldem Tuskiem i Janem Krzysztofem Bieleckim otworzył „Cotton Club” przy ul. Złotników, który stał się nieformalnym miejscem spotkań gdańskich liberałów. Teraz właściciel „Tawerny Rybaki” w Sopocie.

Spotkali się przy śledziku.

LUDWIK: Nie byłoby przesadą, gdyby nasz orzeł biały trzymał w szponach śledzia. Jak Rzeczpospolita długa i szeroka, nie było wsi, żeby Żyd w karczmie nie miał beczki ze śledziami. Kiedy Kuba w „Chłopach” maczał chleb w beczce, to nie tylko, żeby się najeść – śledziowa solanka była też medykamentem. Leczyła tasiemca, otyłość, a jest teoria, że również nadmierną...

9869

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]